Szép kis látlelet: a békemisszión gúnyolódik a brüsszeli lap
Egyszerű konzekvenciát vont le a Politico.
A szentátusban többségben lévő jobboldaliak szerint túl enyhék a radikális iszlámot visszaszorító szabályok.
A radikális iszlám ügye Franciaországban folyamatosan napirenden van, a szenátus előtt a köztársaság elveinek megerősítését célzó javaslat – írja az Index. Emmanuel Macron tavaly októberben ismertette az iszlamista radikalizmus elleni akciótervét, ebben a hónapban gyilkolták meg brutálisan Samuel Paty középiskolai tanárt. A nemzetgyűlés által februárban elfogadott törvénytervezetben konkrétan nincs leírva, hogy a muzulmánokról van szó. Az általános cél, hogy megakadályozzák egyes csoportok vallási vagy etnikai hovatartozás alapján történő elkülönülését a társadalmon belül.
Büntethetővé tennék a gyűlöletbeszédet
A portálnak Fejérdy Gergely, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója foglalta össze a tervezet főbb pontjait.
Az állami támogatást élvező egyesületeknek el kell magukat kötelezniük a köztársaság értékei és elvei mellett, a külföldről dotált szervezeteket fokozottan ellenőriznék, a bizonyíthatóan radikális eszméket hirdetőket megszüntetnék. Szigorúbban felügyelnék a mecsetekbe hívott külföldi hitszónokokat. Franciaországban viszonylag elterjedt az állami köznevelésen kívüli otthoni tanulás, ezt csak alapos indokkal tennék lehetővé, elkerülve azt, hogy a papíron házi oktatásban részesülő diákokat
Büntethetővé tennék azokat, akik a közösségi oldalakon személyes adat nyilvánosságra hozásával vagy gyűlöletbeszéddel veszélyeztetik mások életét, valamint azok az orvosok is, akik szüzességi igazolást állítanak ki. Megerősítenék a poligámia és a kényszerházasság elleni lépéseket is.
Szeparatizmus, burkini
A szenátusi vita most kezdődött, és az már most látható, hogy nem lesz egyszerű menet a kormány számára. Az ellenzéki jobboldal szerint, akik egyébként többségben vannak a felsőházban, túl puhány a tervezet, ezért kibővítenék azt többek között az iszlamista szeparatizmus fogalmával, a burkini viselésének határozottabb tiltásával, valamint nem hosszabbítanák meg azoknak a külföldi állampolgároknak a tartózkodási engedélyét, akik nem tartják be a köztársaság elveit.
A felsőoktatáshoz is erélyesebben nyúlnának, miután sokszor problémát okozott, hogy imaóra néven olyan termeket is lefoglaltak, ahol abban az időpontban egyetemi előadás zajlott volna. Az otthoni tanulásra vonatkozó szigorítást viszont kivennék, mert az érintett gyerekek többsége keresztény.
Fotó: Muzulmán férfiak pénteki imán vesznek részt a Párizsi Nagymecsetben 2020. október 30-án. MTI/EPA/Mohamed Badra