A hétvégén legalább 57 ember lelte halálát, miközben a mianmari biztonsági erők egyre gyakrabban vetnek be halálos fegyvereket a békés tiltakozókkal szemben – hangsúlyozta a szóvivő. Ravina Samdaszáni szintén kiemelte, hogy a világszervezet számadatai óvatos becsléseken alapulnak, és azokra a halálesetekre vonatkoznak, amelyek tényét sikerült is megerősíteni.
Más források több mint 180 halálesetről számoltak be a tüntetések elfojtása nyomán.
Az OHHCR szóvivője szerint a hozzájuk érkező beszámolók alapján több mint 2000, önkényes őrizetbe vételről, kínzásról, valamint arról értesültek, hogy százak tűntek el gyanús körülmények között, továbbá olyan meg nem erősített híreket kaptak, miszerint mesterlövészeket vetnek be a tüntetőkkel szemben. „Az elmúlt hetekben legalább öten vesztették életüket őrizetben, az áldozatok közül legalább kettőn voltak láthatóak olyan súlyos visszaélések jelei, amelyek arra utaltak, hogy megkínozták őket” – tette hozzá.
Samdaszáni szerint azonban egyre nehezebb megerősíteni ezeket az információkat a főbb mianmari városokban bevezetett statárium és amiatt, hogy
a hatóságok kikapcsolták az internetszolgáltatást, valamint további kommunikációs eszközöket.
Az OHHCR szóvivője beszámolt arról is, hogy több nagyobb mianmari médiaorgánum működési engedélyét bevonták, s legalább 37 újságírót vettek őrizetbe. „Ismételten arra kérjük a hadsereget, hogy hagyjon fel az öldökléssel és a tüntetők őrizetbe vételével” – jelentette ki Samdaszáni.
A szóvivő elmondta: Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa annak a híve, hogy óvatosan alkalmazzák a nemzetközi szankciókat a jelenlegi mianmari rezsimmel szemben, hogy ne sújtsák a civil lakosságot. Mianmarban rendszeresek a tüntetések azóta, hogy a hadsereg február 1-jén átvette a hatalmat és őrizetbe vette az ország de facto vezetőjét, a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít, valamint pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) több magas rangú tisztségviselőjét.
(MTI)
Fotó: MTI/AP