Iskolai késelések Kínában is történtek nemrég, pedig állítólag kirekesztették a nyugati dekadenciát
A hazugság lényege, hogy mire használják ezeket a valós problémákat: keleti orientáció, jogállamlebontás, feudálkapitalista önkény.
Kemény szócsata zajlott a Biden-éra első amerikai-kínai külügyminiszteri találkozóján, az amerikaiak szerint Kína „támadást indított az alapértékek ellen”
Kemény szócsata bontakozott ki az amerikai és a kínai diplomácia vezetői között csütörtökön kezdődött alaszkai találkozón, amely az első Joe Biden amerikai elnök hivatalba lépése óta: a tárgyalópartnerek nyilvánosan és indulatosan bírálták egymás országainak bel- és külpolitikáját. Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó, kínai részről pedig Jang Csie-cse, a kommunista párt külügyekért felelős vezetője és Vang Ji külügyminiszter vesz részt az alaszkai Anchorage-ban tartott kétnapos tárgyaláson. Hírügynökségek megjegyzik, hogy a találkozó előtti, általában néhány percig tartó, nyilatkozataik több mint egy órára nyúltak el, és a vártnál is harciasabbak voltak, amiből arra lehet következtetni, hogy tárgyaláson még keményebb hangot ütnek meg.
Az anchorage-i találkozó az egyre bonyolultabb amerikai-kínai kapcsolatok újabb próbatételének ígérkezik, mivel a két ország számos kérdésben nem ért egyet. Blinken kijelentette, hogy megvitatják a mély aggodalmat keltő kínai lépéseket az ujgurok lakta Hszincsiangban, Hongkongban és Tajvan térségében, szó lesz az Egyesült Államok elleni kínai kibertámadásokról és a szövetséges országok elleni erőszakos kínai gazdaságpolitikáról. Jake Sullivan azzal egészítette ki Blinken bírálatát, hogy Kína „támadást indította az alapértékek ellen”.
„Kínát nem lehet fojtogatni”
Erre reagálva Jang Csie-cse negyedórás indulatos beszédet tartott kínai nyelven, miközben az amerikai küldöttség várt a fordításra. Blinkent szemlátomást felbosszantott Jang hangneme és beszédének hossza. Jang ostorozta az Egyesült Államok szerinte nehézségekkel küzdő demokráciáját, az emberi jogok helyzetét, a kisebbségekkel szembeni rossz bánásmódot, de bírálta Washington kül- és gazdaságpolitikáját is. Szerinte az Egyesült Államok katonai erejét és pénzügyi hegemóniáját arra használja, hogy kiterjessze fennhatóságát, és elnyomjon más országokat. Washington nemzetbiztonsági megfontolások örvén akadályozza a kereskedelmi kapcsolatokat, és egyes országokat Kína elleni támadásokra buzdít.
„Szerintünk fontos lenne, hogy az Egyesült Államok változtasson saját arculatán, és vessen véget demokráciája kiterjesztésének a világ többi részére” – mondta Jang, aki úgy vélte, hogy az Egyesült Államokon belül is sokan nincsenek bizalommal az amerikai demokrácia iránt. „Kína nem fogadja el az alaptalan vádaskodásokat az Egyesült Államok részéről. (...) Kínát nem lehet fojtogatni” – szögezte le Jang, hozzátéve, hogy a közelmúltbeli események soha nem tapasztalt nehézségek időszakába sodorták a kétoldalú amerikai-kínai kapcsolatokat, és sértették mindkét nép érdekeit.
(MTI)