A Politico szerint Putyin nyerte a román választást, még a NATO-t is szóba hozták
A brüsszeli lap szerzője próbálja megérteni miért fordult Románia lakossága a liberálisok helyett a radikális jobboldaliak felé.
A PNL szenátora reakciójában kifejtette: új törvénytervezetet terjesztenek a parlament elé az 1989-es forradalmat „ködösítő” IRR felszámolása érdekében.
Ahogy azt korábban megírtuk, február közepén jóváhagyta a bukaresti szenátus azt a sürgősségi kormányrendeletet, amely 2019 decemberében megszüntette a Román Forradalom Intézetét.
A bukaresti alkotmánybíróság egyhangúlag hozott határozatával a jelenleg ellenzékben lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) óvásának adott helyt, és mind az intézet felszámolásáról szóló, 2019 decemberében elfogadott sürgősségi kormányrendeletet, mind pedig az intézkedést idén februárban jóváhagyó törvényt hatályon kívül helyezte.
A Nemzeti Liberális Párt nem hátrál meg
Alina Gorghiu, a bukaresti kormánykoalíció fő erejét alkotó Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátora a hírre reagálva bejelentette: a PNL nem hátrál meg a PSD-t segítő alkotmánybírósági többség előtt, új törvénytervezetet terjeszt a parlament elé az 1989-es forradalmat „ködösítő” IRR felszámolása érdekében.
A Klaus Iohannis államfőhöz közel álló PNL akkori kisebbségi kormánya a történelmi események harmincadik évfordulóján üzent hadat Iliescu intézetének, arra hivatkozva, hogy semmilyen tudományos eredményt nem tud felmutatni, csak saját „forradalomértelmezését” népszerűsíti, így ellentételezve azokat az ügyészségi vizsgálatokat, amelyek nyomán Iliescut emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolták meg az 1989-es katonai diverzió miatt.
Előzmények
A tavaly év végi választásokig parlamenti erőfölénnyel rendelkező PSD – amelynek Iliescu sokáig tiszteletbeli elnöke volt – mindent elkövetett, hogy megmentse az intézményt, a megváltozott összetételű bukaresti képviselőház azonban idén februárban már jóváhagyta a Román Forradalom Intézetének felszámolását: ezt a döntést minősítette most alaptörvénybe ütközőnek az alkotmánybíróság.
Az ügyészek 862 ember halálát és 2150 sebesülését okozó katonai diverzió megszervezéséért állították bíróság elé Ion Iliescu volt államfőt, a hatalmat 1989. december 22-én magához ragadó Nemzeti Megmentési Front volt vezetőjét és két másik vádlottat, de tavaly ősszel a legfelsőbb bíróság több bizonyítékot érvénytelenített, és a vádirat kijavítására kötelezte a katonai ügyészséget.
(MTI)
Kép forrása: MTI