A korábbi ügy kimenetele általánosságban nem érintette az uniós rendelet érvényét, azt a tagállamok továbbra is kötelesek alkalmazni; ha nem így tesznek, akkor ellenük az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat meg. Ugyanakkor
az ügyben a lengyel alkotmánybíróság kimondta, hogy a taláros testület megalapozottan vizsgálhatja az Európai Unió jogszabályainak az Alkotmánnyal, mint a Lengyel Köztársaság legfőbb törvényével való összhangját.
A fentiekből a Verfassungsblog szerzője azt a következtetést vonja le, hogy az uniós jogalkalmazók még a lengyel alkotmánybíróság korábbi döntése ellenére is kötelesek végrehajtatni Lengyelországgal a jogállamisági mechanizmusról szóló rendeletet, akár az uniós szerződésekből fakadó szankciók ellenére is.
A német alkotmánybíróság 2020-ban szintén pedzegette az uniós jog alkotmánybírósági felülvizsgálhatóságát
A tagállamok szuverenitása és az uniós jog abszolút elsőbbsége közötti dilemmáról a Precedens is írt korábban a 2020-as év európai jogéletének egyik legnagyobb súlyú és egyúttal legnagyobb port kavart döntése kapcsán. Ekkor a német alkotmánybíróság az Európai Központi Bank (EKB) állampapír-vásárlási programjával összefüggésben hozott döntést.
E valós dilemma lényegét az a felvetés adja, hogy ellenőrizhető-e az EU hatáskörgyakorlása. Ahogy arra szerzőnk is rámutatott, ez a kérdés „azért rendkívül jelentős, mert az uniós hatásköröknek az alapító szerződésekben rögzített megfogalmazása sok esetben homályos és annak pontos határvonalai csak utólag a hatáskörök gyakorlásának folyamatában kristályosodik ki.” S
a kérdésben jellemzően ugyan az Európai Bíróság mondja ki a végső szót, a nemzeti alkotmánybíróságok sem maradnak érdektelen szemlélők.
Szerzőnk cikkét Blutman László Red Signal from Karlsruhe: Towards a New Equilibrium or New Level of Conflict? című tanulmánya kapcsán írta, amelynek végkövetkeztetése, hogy „az uniós jog – kivételes és korlátozott – alkotmányossági felülvizsgálata szükséges az integráció sodrása és a tagállamok szuverenitása közötti egyensúly megóvásához.” A tagállami felülvizsgálat ugyanis „fontos záloga” a többszintű európai együttműködésnek.
Dobozi Gergely