Számok bizonyítják: nem véletlenül csúszik rá valaki a drogokra – de van remény!
A Drogkutató Intézet elemzésében arra keresi a választ: van-e kapcsolat a gyermekkori traumák, negatív életesemények és a szerfüggőségre való hajlam között?
A gyerekek veleszületett immunrendszere gyorsan megtámadja a koronavírust, ezért van az, hogy náluk nagyobb eséllyel jelentkezik enyhe tünetekkel a Covid-19 – állapították meg ausztrál kutatók a Nature Communications című folyóiratban publikált tanulmányukban.
„A gyerekek kisebb eséllyel fertőződnek meg a vírussal és ha el is kapják, csaknem egyharmaduk tünetmenetesen vészeli át a betegséget, ami szöges ellentétben áll a legtöbb egyéb légzőszervi vírus gyerekeknél megfigyelt magas előfordulási arányával és súlyosságával” – mondta Melanie Neeland, a tanulmányt vezető melbourne-i Murdoch Gyermekkutató Központ (MCRI) szakembere.
A szakemberek figyelemmel követték a fertőzött vagy a vírusnak kitett alanyok immunválaszát a fertőzés akut szakaszában és a következő két hónapban. Megállapították, hogy a gyerekek esetében a fertőzöttség a neutrofilek – specializált fehérvérsejtek, amelyek segítik a sérült szövetek gyógyulását és a fertőzések kezelését - aktiválásával, valamint az elsők között reagáló immunsejteknek, úgy mint a monocitáknak, a dendritikus sejteknek és a természetes ölősejteknek a vérben való csökkenésével jár együtt.
„Ez azt sugallja, hogy ezek az immunsejtek a fertőzések helyszíneire vándorolnak és gyorsan eltakarítják a vírust, mielőtt annak esélye lenne megvetni a lábát” – magyarázta Neeland.
Ezt az immunválaszt nem figyeltük meg a tanulmányba bevont felnőtteknél" – tette hozzá a szakember. A kutatók azt is megállapították, hogy a vírusnak kitett, ám negatív tesztet produkáló gyerekek és felnőttek szervezetében emelkedett volt a neutrofilek száma, ami bizonyos szintű védelmet nyújt a betegséggel szemben.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Mohamed Szaber