Borzalom Brazíliában, sok a halott! Gránittömb zuhant a buszra, ami karambolozott és felgyulladt
Idén több mint tízezren haltak meg közlekedési balesetben a dél-amerikai országban.
A francia elnök szerint a kínai oltóanyag nem nyújt védelmet az új vírusmutánsokkal szemben.
Emmanuel Macron francia elnök bírálta a koronavírus elleni kínai oltóanyag „átláthatatlanságát és esetleges kockázatait” az új variánsok terjedését illetően. „Egyáltalán semmilyen információm nincsen a kínai vakcináról. Nem kommentálom, de ez tény” - mondta csütörtökön a francia elnök az Atlantic Council nevű agytröszt által a nagy nemzetközi témákról szervezett beszélgetésen.
„Ez azt jelenti, hogy közép- és hosszútávon szinte biztos, hogy ez az oltóanyag nem megfelelő”
„Az új variánsok terjedését megkönnyíti, semmiképpen sem oldja meg a helyzetet az országokban” – hangsúlyozta a francia elnök a brazíliai Amazonas állam fővárosában, Manausban kialakult helyzetre utalva, ahol az egyik új variáns már dominánssá vált.
Macron a manausi helyzetre utalt
„Brazília, a manausi helyzettel valószínűleg jó példa arra, hogy mi történhet, amikor sok a fertőzött, másokat pedig már beoltottak, és megjelenik a Covid-19 egyik új formája” – fogalmazott Emmanuel Macron.
„A vírusnak a vakcinával történő kezelése megköveteli, hogy bizonyosak legyük abban, hogy megfelelő az oltóanyag, hogy a vakcina egyértelműen a leghatékonyabb a különböző variánsokkal szemben, mégpedig átlátható információk segítségével. És úgy vélem, hogy ebben a WHO-nak nagyon fontos szerepe van az eredeti Covid és a variánsok elleni különböző oltóanyagok hatékonyságát és potenciális toxicitását illetően” – vélte Emmanuel Macron.
A francia elnök szerint a járványkezelés „globális és összehangolt megközelítést, valamint a világon a lehető legjobb kutatók ellenőrzésével átlátható és érvényes tudományt igényel. Nem ez a helyzet jelenleg a kínai vakcina esetében”.
„Számomra a rövid távú hatékonyság a közép távú hatékonyság kárárra lehet ebben a helyzetben” – tette hozzá.
Emmanuel Macron kiemelte, hogy „Kína az elmúlt hónapokban hatékony vakcina-diplomáciát folytatott a balkáni és afrikai országokban, számunkra nem teljesen egyértelmű méretekben, de látványos diplomáciai sikerekkel. Ebből úgy tűnhet, hogy hatékonyabbak, mint a multilaterális megközelítés, amivel mi élünk hónapok óta. De úgy gondolom, hogy ha globális és összehangolt a hozzáállásunk, akkor hosszútávon mi hatékonyabbak lehetünk” – vélte a francia elnök.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Ian Langsdon