Elvegyült Budapesten Greta Thunberg, mutatjuk, hol bukkant fel
Fővárosunkban teázott a klímaaktivista.
A rezervátum 2590 négyzetkilométeren terül el.
A délnyugati Grand-Béréby város partjainál kialakított rezervátum számos, tengerfenéken élő lénynek, korallnak és trópusi halnak ad otthont, továbbá a sebezhető kérgesteknősök fontos fészkelő- és táplálékszerzőhelye. A helyi hatóságok azt remélik, hogy a terület védetté nyilvánítása fellendíti a turizmust és munkahelyeket teremt. Ez az első az öt tengeri rezervátum közül, amelynek létrehozására Elefántcsontpart ígéretet tett atlanti-óceáni vizein.
Az ENSZ arra kérte tagországait, hogy a szárazföld és a világtengerek 30 százalékát helyezzék védelem alá. Tudósok szerint több mint 30 százalék védetté nyilvánítására lenne szükség a túléléshez. „Nyugat-Afrikában hagyományosan kevés a védett tengeri terület, és reméljük, hogy az elefontcsontparti kormány döntése a rezervátum létrehozásáról követendő például szolgál az egész térségnek” – mondta Kristian Metcalfe, az Exeteri Egyetem tengerökológusa.
A brit egyetem nagy segítséget nyújtott a nyugat-afrikai országnak első tengeri rezervátuma létrehozásához azáltal, hogy adatokat gyűjtött az ott élő állatokról, növényekről és a víztisztaságról. A kutatások során új korallzátonyokat tártak fel és jeladóval láttak el teknősöket. A védetté nyilvánított terület egy részén megtiltottak minden emberi tevékenységet, más részén engedélyezik a fenntartható halászatot és az ökoturizmust – közölte az egyetem. Az Overseas Development Institute (ODI) nevű független, 1960-ban alapított nagy-britanniai agytröszt egy 2016-os tanulmánya szerint Nyugat-Afrika a tiltott, bejelentetlen és szabályozatlan halászat által leginkább sújtott térségek egyike a világon, és ez a helyzet kihalással fenyeget több fajt, továbbá veszélyezteti a helyiek megélhetését.
(MTI)
Címlapfotó: YouTube.