Mértékadó brit lap: Zelenszkijnek valószínűleg meg kell alkudnia Putyinnal – és ezt már ő is tudja
Nem csak nekünk tűnt fel, tényleg egyre kevésbé harcias Zelenszkij retorikája.
A „Soros-terv” publikálása miatt hazánkban is elhíresült Project Syndicate-en jelentetett meg hosszú elemzést még júniusban Alex Soros. Soros György fia világossá teszi: teljes újrarendeződés várható az USA Európa-politikájában Joe Biden alatt.
Európában sokan „úgy érveltek, hogy az USA és az EU közötti kapcsolat nem változna meg jelentős mértékben, ha egy demokrata legyőzné Donald Trumpot”, mivel szerintük ő is folytatná a protekcionista kereskedelempolitikát, számos amerikai katonai jelenléttel bíró helyről kivonulna a világcsendőri szerepet gyűlölő amerikai nép nyomásának engedve, és egyáltalán nem állná szívesen a cechet Európa védelméért – írta 2020 júniusában a Projekt Syndicate című lap portálján megjelent eszmefuttatásában Soros György fia.
Soros Alexnek azonban vitája van az ezt a nézetet képviselőkkel. Meggyőződése, hogy „a Demokrata Párt továbbra is az értékek pártja”, egy Biden-kormány pedig „teljes újrarendeződést” hozna el négy év Trump után, helyreállítva Amerika globális vezető szerepét. Felhánytorgatja Trumpnak, hogy hivatali idejében „veszekedéseket indított Európával klímaváltozásról, kereskedelemről és emberi jogokról”, Bidenről pedig állítja: visszaülteti majd az USÁ-t a diplomácia nagy asztalához.
Soros hangsúlyozza: „az Európai Unióban soha nem látott mélyponton van Amerika imidzse”, melynek a Trump-kormányzat koronavírus-politikája az oka, az elnök ugyanis „más országokat hibáztatott ahelyett, hogy együttműködött volna velük”. Szerinte Biden az együttműködés harcosa lenne: alatta az „európai telekommunikációs cégek, mint a Nokia vagy az Ericsson, elismerést és támogatást kapnának a transzatlanti szövetség 5G-bajnokaiként, és az USA segítene Európának elszakadni az orosz gáztól, amíg az a tiszta energiára való átállásán dolgozik.”
(Érdekes persze, hogy ezeket a gondolatokat Soros akár Trump külpolitikai sillabuszából is vehette volna, ugyanis épp az amerikai elnök indította el az elmúlt években azt a lavinát, amely a kínai Huawei kizárásával járt az 5G-hálózatok kiépítéséből; az amerikai palagáz reklámozásában pedig, amelyre Soros az orosz gáztól való elszakadásban nyújtott „segítségként” utal, Mike Pompeo külügyminiszter olyannyira messzire ment, hogy még a transzatlanti szövetség tagjának nehezen mondható Belarusznak is felajánlotta szükség esetére.)
Alex Soros felrója az Európai Uniónak, hogy „szemeit az egyre erősödő kínai-amerikai ellentéten tartva elnézőbb lett Kínával szemben”, miközben egy Biden-adminisztráció alatt „Európának az Egyesült Államokkal szoros együttműködésben komoly alkupozíciója lenne egy szabályokon alapuló világpolitikai rendszer elősegítéséhez”. Ezen felül Biden nevében felajánlja az Egyesült Államok segítségét az EU-nak Ukrajna függetlenségének erősítésében a Kreml agressziójával szemben. Ad egy meglepő tanácsot is az EU-nak: „Az EU-nak érdeke utat nyitni a Nyugat-Balkán országainak a csatlakozáshoz, és abbahagyni az időhúzást, amely régóta Oroszország, Kína, Törökország és más hatalmak kezére játszik”, fogalmaz a Koszovóban komoly munkatapasztalattal rendelkező Soros György fia.
„Az európai véleményvezérek nyugodtan ferdíthetik a tényeket Bidenről, a demokratákról és az amerikaiak külpolitikáról alkotott véleményéről. Az elvárások csökkentésével csak könnyebbé teszik egy leendő Biden-kormánynak, hogy túlteljesítse azokat az európai közvélemény szemében” – zárja sorait Alex Soros.