November 8-án Jean-Luc Mélenchon, a francia szélsőbaloldal sorait erősítő Engedetlen Franciaország (LFI) elnöke bejelentette, hogy 2022-ben indulni kíván az elnöki székért folyó politikai versenyben. A lépéssel Mélenchon célja, hogy az Emmanuel Macron jelenlegi államfő által képviselt „centrizmus”, továbbá a Marine Le Pen kommunikálta szélsőjobboldali üzenetek mellett a szélsőbal is képviseltesse magát a választáson.
Megjegyzésképpen: Macron "centrizmusának" idézőjeles feltüntetésének hátterében az a megfigyelés áll, miszerint az eredeti szándékai szerint valóban centrista elnök napjainkra erősen jobbra tolódni látszik - legalábbis ez következik abból a narratívából, amelyet Macron kormányzata jelenleg az iszlamizmus köré épít.
Mélenchon terveinek a politikus saját bevallása szerinti
előfeltétele, hogy megszerezze 150 ezer francia állampolgár támogató aláírását,
amelyet a szélsőbaloldal vezére „nélkülözhetetlen felhatalmazásnak” tekint.
Legutóbb Mélenchon 2017-ben indult az elnöki székért; ekkor a választás első fordulójában a szavazatok 19.58 százalékát szerezte meg, amely így az ötödik helyre volt elég. Elemzők szerint támogatottsága ma is ezen a szinten mozoghat, s esélyeit nem erősíti az sem, hogy politikájának irányvonalai gyakorlatilag ma is ugyanazok.
Így Mélenchon pártjának kommunikációja jellemzően az ökológia változások, az állampolgári jogok érvényesítése, illetve a szekularizáció témái körül forog.
2017 óta Macron politikájának következetes opponense,
s ebben a formájában a francia nagyvárosokat is lángba borító sárgamellényes tüntetések egyik fő támogatója.
A fenti szakpolitikák mellett azonban figyelemre méltó momentum, hogy 2017-ben a sajtó még arról cikkezett, hogy a politikus mindemellett nyíltan felvállalná Franciaország kiléptetését is az Európai Unióból.
Mélenchon legalábbis annak idején „B-tervként” belengette azt is, hogy amennyiben országa élén nem sikerül elérnie azt, hogy az Európai Unió módosítson újraelosztási mechanizmusain, úgy
népszavazást kezdeményezne az unióból való kilépésről.