Az örmény miniszterelnök szerint Izrael az „ördöggel cimborál”

2020. november 03. 17:46

Pasinján szerint csak idő kérdése, hogy Törökország „imperialista ambíciója” Izrael felé irányuljon.

2020. november 03. 17:46
null

Interneten keresztül, a The Jerusalem Postnak adott interjút az örmény kormányfő. Nikol Pashinján azt mondta, csak idő kérdése, hogy Törökország „imperialista ambíciója” Izrael ellen irányuljon. Pashinján szerint Izrael összeállt Törökországgal, terroristákkal és szíriai zsoldosokkal, támogatva Azerbajdzsánt az Örményországgal folyó jelenlegi konfliktusban, de végül elszenvedője lesz ennek a szentségtelen szövetségnek – hozta le a Neokohn a The Jerusalem Post nyomán.

Pashinján Jerevánból tolmácson keresztül, a Zoomon adta az interjút, melyben ostorozta a jeruzsálemi vezetést Azerbajdzsán felfegyverzése miatt, amely szerinte „népirtás az örmények ellen”. Azerbajdzsán és Örményország közt a vitatott régióért folytatott harcok hatodik hete tartanak, a becslések szerint mindkét oldalon a halálesetek száma 1500 és 5000 között lehet.

Míg Izrael hivatalosan nem kommentálta a harcokat, és a külügyminisztérium megpróbálja Izrael szerepét eltusolni a konfliktusban, Pashinján szerint Izrael nagyon aktívan részt vesz abban,

Örményország október elején – alig két héttel azután, hogy Tel Avivban nagykövetséget nyitott – konzultációra visszahívta izraeli nagykövetét, hogy tiltakozzon az ellensége felé történő fegyvereladások ellen.

Úgy gondolom, Izraelnek a következőkre kell gondolnia” – mondta a miniszterelnök. „Zsoldosok, iszlám terroristák és Izrael most alapvetően ugyanazon az oldalon állnak. Valóban kényelmes helyzet ez?” „Izraelnek azon is el kellene gondolkodnia” – tette világossá az örmény miniszterelnök – „hogy valóban ugyanazon az oldalon akar-e lenni a konfliktusban Törökországgal, amely állítása szerint szíriai zsoldosok ezreit költöztette Azerbajdzsánba, hogy harcoljanak hegyi-Karabah ellen.

Reuven Rivlin izraeli államelnök nem sokkal azután, hogy Örményország visszahívta nagykövetét, felhívta örmény kollégáját és humanitárius segítséget ajánlott fel. Arra a kérdésre, hogy érdekli-e országát az izraeli humanitárius segítség, Pasinján keserűen válaszolt: „Humanitárius segítségnyújtás egy olyan ország részéről, amely fegyvereket ad el zsoldosoknak, amelyeket azután békés polgári lakosság támadására használnak? Azt javaslom, hogy Izrael tevékenységének logikus folytatásaként küldje el ezt a segélyt a zsoldosoknak és a terroristáknak.

Izrael az elmúlt évtizedben Azerbajdzsán legnagyobb fegyverellátójaként jelent meg, őt Oroszország és Fehéroroszország követi. Izrael számára stratégiai elhelyezkedése miatt is fontos Azerbajdzsán, hiszen az Irán határán fekszik illetve

Izrael olajszükségletének nagy részét biztosítja.

Pasinján szerint Törökország és a szíriai zsoldosok részvétele a konfliktusban súlyosan bonyolította a helyzetet: „Jelenlétük a régióban nemcsak hegyi-Karabahot fenyegeti, de Irán is kijelentette, hogy fenyegetésnek tekinti azt, és Oroszország is hasonlóan gondolkozik.” Az örmény miniszterelnök elmondta, hogy míg korábban csak közvetett bizonyítékok voltak arra vonatkozóan, hogy Törökország szíriai zsoldosokat mozgósít Azerbajdzsánban, most konkrét bizonyítékok állnak rendelkezésre, mivel a karabahi erők nemrégiben két zsoldost elfogtak.

„Egyikük vallomást tett, és azt mondta, egy török irányítású szíriai menekülttáborban él. Leírta, hogyan vették fel és hogyan lépték át Törökország határát egy hivatalos ellenőrzési ponton, anélkül, hogy bárki kérdést tett volna fel nekik vagy ellenőrizte volna őket.

Pasinján elmondta, hogy a zsoldosoknak havi 2000 dollárt ígérnek.

Az örmény miniszterelnök szerint ami különösen veszélyes ebben a helyzetben, az az, hogy ez egy új török ​​modus operandit képvisel abban a célban, hogy „visszaállítsa az Oszmán Birodalmat, bármilyen furcsán hangzik is ez.

Ezt a „mechanizmust” a török ​​irányítás alatt álló szíriai lakosság köréből zsoldosok toborzásával érik el Ankara külpolitikai céljainak előmozdítása érdekében. Már korábban próbálkoztak ilyesmivel Líbiában, és most nyilvánvaló, hogy hasonlót tesznek hegyi-Karabahban, „és ki tudja, hol próbálják majd ezt követően” mondta. „Ez egy teljesen új mechanizmus, amely különböző helyeken és módon nyilvánulhat meg” mindaddig, amíg a nemzetközi közösség nem reagál. „Nagyon örülök, hogy sok közel-keleti ország, köztük sok arab ország, megfelelően értékeli a helyzetet és nevén nevezi azt, megértve, hogy ez milyen veszélyt jelent a nemzetközi békére és stabilitásra” – mondta.

Pasinján elmondta: „változások zajlanak a nemzetközi biztonsági rendszerben, és ezek a változások a háborúskodás elemeit is tartalmazzák. A zsoldosok is részt vesznek ebben a háborúban, mely többféleképpen is megnyilvánulhat – például oly módon, amit, hegyi-Karabahban látunk, vagy amelyet Bécsben vagy Nizzában, Franciaországban látunk, ahol terrorcselekményeket kíséreltek meg az iszlamisták.

A világnak értékelnie kell Törökország tevékenységét, és le kell vonnia a szükséges következtetéseket, mert külpolitikájának ezt az új módját másutt is alkalmazni fogja

– jósolta Pasinján. „Izraelnek pedig fel kell tennie a kérdést – nem harcol-e de facto a zsoldosok mellett hegyi-Karabah ellen? Azt gondolom, hogy ennek konkrét következményei lesznek, és szembe kell nézni ezekkel a következményekkel.” Pasinján szerint csak idő kérdése, hogy Törökország „imperialista ambíciója” Izrael felé irányuljon.

(Nyitókép: Átlőtt rohamsisak egy azeri tüzérségi támadásban megsérült kórház udvarán, a többségében örmények lakta Hegyi-Karabahban fekvő Martekertben 2020. október 15-én. Az örmény irányítás alatt álló, vitatott hovatartozású Hegyi-Karabahért vívott harcok az október 10-i tűzszünet ellenére kiújultak, Azerbajdzsán és Örményország egymást vádolja a megállapodás megsértésével.MTI/AP)

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Krupp Skya
2020. november 04. 05:52
Furcsa amikor valaki a pasiján beszél. Vicc. Mi a furcsa a nagymamán? A nagypapa.
alkaloidablog
2020. november 04. 01:23
Érdekes dolog ez. A baltás Szafarov esete óta, és most főképp, tucatjával jelennek meg ilyen-olyan elemzések az örmény-azeri konfliktusról. És a magyar nyilvánosságban még nem íródott meg, nem jelent meg egyetlen elemzés, egyetlen véleménycikk sem az örmáény-zsidó, évezredes konfliktusról. Sem az ellenzéki, sem a kormány médiában. Erről sem idehaza, sem az európai nyilvánosságban egyébként senki nem tud semmit szinte. A "zsidók", azaz az izreallel, zsidó múlttal, származással, identitással bármilyen kapcsolatban álló közírók sem. Aki mégis tud róla hallgat. Pedig alapvető kérdés, enélkül meg sem érthető ez a konfliktus. Eleve a Szafarov/Szafarev név is egy zsidó családnév orosz nyelvi kontextusban. Ennek az embernek a konkrét családi történetéről éppúgy nincs információ, ahogy a Karabahból elűzött, azeri zsidóságról sem esik szó. Az elűzött azeriekről sem egyébként. Az egész háborús helyzet az "ősi" keresztény örmények és az iszlám konfliktusaként jelenik meg, holott a mozgatórugói sokkal régebbiek és mélyebbek, ahogy az örmény népírtási is. Örülök, hogy sok évnyi, kitartó kommentelés után, végre, először egy olyan cikket olvashatok magyar nyelven, amelyik legalább elkezdi karcolgatni a felszínt. Azért mondjuk kicsit morcos vagyok, hogy nem engem kértek fel egy elemzés megírására, de kibírom :D :D :D A lényeg, hogy végre fénytkapott ez a történet és talán tisztázódhat pár alapvető félreértés az ügyben . )
zara
2020. november 03. 23:01
igaza van... amig usa meg az eu nem teszi a helyére erdogant addig arról álmodozik h 'eljutanak bécsig' ezt ő mondta...
Akitlosz
2020. november 03. 21:57
Izrael meglehetősen cimborisztikus viszonyban van az összes NATO tagállammal, így Törökországgal is. Magyarország felett is szívbaj nélkül mertek kémkedni, a magyar kormány máig védi az ellenséges akciójukat és nem mer(t) fellépni. Pedig akkoriban még a Bajnai kormány volt. Ameddig Oroszország bele nem köpött a levesükbe, addig az Iszlám Állam a bányászott kőolajat Törökországon keresztel exportálta Izraelbe. Ezért nem állt érdekükben fellépni az Iszlám Állam ellen. Miután azonban az oroszok szétbombázták az Iszlám Állam olajat szállító konvojait megváltozott a helyzet. Szóval nem rózsás Örményorszzg helyzete, az már igaz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!