Induljon a migráció az Antarktiszra is?
Rövidesen el kell kezdenünk gondolkodni az Antarktisz benépesítéséről – vallja Doaa Abdel-Motaal, a francia Sciences Po egyetem oktatója, aki az MCC-ben adott elő. Interjúnk!
A hőmérséklet az egész félszigeten több mint 2 százalékkal haladja meg a szokásost.
Több mint három évtizede nem volt olyan meleg az Antarktiszi-félszigeten, mint idén – közölte a Santiago de Chile-i Egyetem.
A hőmérséklet az egész félszigeten több mint 2 százalékkal haladja meg a szokásost. A félsziget északi csücskén idén eddig nulla fok fölött volt az átlaghőmérséklet, amire 31 éve nem volt példa - idézik Raul Cordero klimatológust, az egyetem antarktiszi kutatócsoportjának (USACH) vezetőjét a chilei Antarktiszi Intézet (INACH) hét végén kiadott közleményében.
A klímakutató szerint az adat aggasztó, mert azt jelezheti, hogy a térség 20. század végi gyors ütemű felmelegedése, amely megállni látszott az elmúlt két évtizedben, újraindulhat. A György király-szigeti meteorológiai állomás mérései szerint idén négy hőhullám vonult végéig a térségen: egy (az ottani) nyáron, kettő ősszel, egy pedig a tél kellős közepén. Összesen 34 napon mértek „extrém meleget”. Az antarktiszi télben, amikor a legalacsonyabbak a hőmérsékletek, idén előfordultak 5 fokos melegek is, ami megakadályozta a Maxwell-öböl befagyását.
A félsziget az Antarktisz legészakibb, Dél-Amerikához legközelebb fekvő része, ahol több ország is működtet kutatóállomást.
(MTI)