Robert C. Castel pontosan megmondta: ekkor fog darabjaira hullani az Európai Unió (VIDEÓ)

Nógrádi György és Robert C. Castel rendkívüli helyzetről és világpolitikai fordulatról beszél.

Angela Merkel hétfőn aláhúzta, hogy sürgetően szükségesnek tartja az azonnali fegyvernyugvást és a visszatérést a harcmezőről a tárgyalóasztalhoz.
Az Azerbajdzsán és Örményország, illetve a szakadár Hegyi-Karabah örmény erői között kezdődött harcok azonnali leállítását és a konfliktus tárgyalásos rendezését sürgette a német kancellár az örmény miniszterelnöknél és az azeri elnöknél – közölte kedden a német kormány szóvivője.
Angela Merkel hétfőn Nikol Pasinján örmény kormányfővel, kedden Ilham Alijev azeri államfővel tárgyalt az országaik közötti konfliktus elmérgesedéséről. Aláhúzta, hogy sürgetően szükségesnek tartja az azonnali fegyvernyugvást és a visszatérést a harcmezőről a tárgyalóasztalhoz.
A tárgyalásokhoz megfelelő fórumot biztosít az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) úgynevezett minszki csoportja – emelte ki a német kancellár Steffen Seibert kormányszóvivő közleménye szerint. Hozzátette, hogy a szomszédos országoknak is hozzá kell járulniuk a békés rendezéshez.
Előzmények
A vitatott hovatartozású Hegyi-Karabahban és az örmény-azeri határvidék más térségeiben vasárnap kezdődött el ismét a csaknem harminc éve rövidebb-hosszabb megszakításokkal tartó fegyveres harc.
A két, egymással szomszédos korábbi szovjet köztársaság területi vitája a Szovjetunió megszűnésekor, 1991-ben kezdődött, amikor a túlnyomórészt örmények lakta Hegyi-Karabah elszakadt Azerbajdzsántól és kinyilvánította függetlenségét, Baku pedig fegyverrel lépett föl a szakadárok ellen. Az EBESZ minszki csoportjában 1992 óta folynak tárgyalások Hegyi-Karabah helyzetének békés rendezéséről, Oroszország, az Egyesült Államok és Franciaország társelnöklete mellett.
(MTI)