Steffen Seibert berlini tájékoztatóján a német politikában széles körben támogatott javaslatról kérdésre elmondta, hogy a kormányfő szerint helytelen lenne bármit is kizárni a Novicsok nevű, szovjet fejlesztésű harci idegméreggel elkövetett támadásra válaszképpen tehető lépésekről szóló vitából.
Azonban egyelőre nem a nemzetközi közösség egységes reakciója a legfőbb kérdés. Most Moszkván a sor, az orosz vezetésnek választ kell adnia a Navalnij-ügy körüli súlyos kérdésekre – tette hozzá a szóvivő. Kiemelte, hogy a kancellár teljes mértékben egyetért a külügyminiszter, Heiko Maas hét végén tett vonatkozó kijelentéseivel.
„Az ultimátumok nem segítenek senkinek”
A német diplomácia vezetője egy vasárnapi lapinterjúban a többi között elmondta: sok jel utal arra, hogy az orosz állam van a mérgezéses merénylet hátterében. Kifejtette, hogy az egykori szovjet hadsereg által kifejlesztett Novicsokhoz nagyon kevesen férnek hozzá, és „ezt a mérget használták állami szervek a volt hírszerző Szergej Szkripal elleni támadáshoz”. Ha az orosz kormánynak nincs köze az orosz ellenzék vezető alakjaként számon tartott politikus megmérgezéséhez, akkor ezt a saját érdekében igazolnia kell tényekkel. Ha viszont tovább folytatja a „ködösítést”, akkor csak arra lehet gondolni, hogy „van valami rejtegetni valója” – mondta Heiko Maas, hozzátéve: „az ultimátumok nem segítenek senkinek, de ha az orosz fél a következő napokban nem mozdítja előre az ügy feltárását, tárgyalnunk kell partnereinkkel a válaszról”.
Az orosz földgázt Németországba Ukrajna és Lengyelország megkerülésével, a Balti-tenger alatt szállító Északi Áramlat földgázvezeték és az újabb vezetékpár, az Északi Áramlat-2 építését kezdettől támogató és a politikai vitákból kivonni igyekvő német szövetségi kormány tagja megjegyezte: „remélem, hogy az oroszok nem kényszerítenek az Északi Áramlat-2-re vonatkozó álláspontunk megváltoztatására”.
Alekszej Navalnij az orosz államfő, Vlagyimir Putyin egyik legismertebb bírálója
Heiko Maas egy vasárnapi televíziós interjúban arról is szólt, hogy nélkülözik a valóságalapot azok az orosz állítások, amelyek szerint a német fél akadályozza az orosz hatóságok munkáját. Mint mondta, minisztériuma már régóta tájékoztatta Oroszország berlini nagykövetét, hogy a német hatóságok befogadnák és teljesítenék az ügy feltárását szolgáló orosz jogsegélykérelmeket. Megjegyezte, hogy Moszkva panasza a „ködösítés” részét képezi.