A mai Egyesült Államokban egy egyetemi hallgató elkerülhetetlenül ki van téve a marxista gyökerű kritikai elméletek hatásának, akár ügyvéd, akár építészmérnök, akár filmrendező szeretne lenni. A helyzetet súlyosbítja a posztmodern filozófiai irányzatok hatása is. A kettő összefonódása pedig azt jelenti, hogy ma nincs olyan amerikai diplomás, akire ne lett volna hatással az a világkép, amely a fennálló társadalmi rend lebontásáért száll harcba. Sokuk tudatát visszavonhatatlanul megfertőzi ez a gondolkodásmód. Az ok-okozati kapcsolat a kulturális marxizmus térnyerése és a jelenlegi társadalmi felfordulás között tagadhatatlan. Az Alapjogokért Központ kulturális marxizmussal foglalkozó elemzéssorozatának első részét olvashatják.
A
bevezető rész itt olvasható. A Mandiner korábbi összefoglalója arról, hogy a gyakorlatban mit jelent az amerikai egyetemeken a radikális baloldal térfoglalása,
itt olvasható.
A kritikai elméletek története az 1930-as években kezdődött Frankfurtban. Nevezetesen a Johann Wolfgang Goethe Egyetem Társadalomkutatási Intézetében, amikor az intézmény igazgatójává Max Horkheimert nevezték ki. Az Intézet maga 1924-óta dolgozott azon, hogy feltárja annak okait, hogy a német forradalom miért nem követte a Karl Marx által felvázolt utat, és miért nem diadalmaskodott a kommunista ideológia. Horkheimer elődei hagyományos marxistáknak mondhatók, hiszen pusztán gazdasági folyamatokra és szükségszerűségekre korlátozták kutatásaikat. Azonban az új igazgató vezetésével az Intézet hátat fordított a hagyományos gazdaságtudományi megközelítésének, és a társdalom egészét kezdte vizsgálni, annak okait kifürkészendő, mi tartja továbbra is életben az általuk gyűlölt kapitalista, polgári rendet, és hogyan lehetne azt megdönteni.
Arra jutottak, hogy a kapitalizmus sikeresen integrálta a munkásosztály jelentős részét – mintegy semlegesítve annak forradalmi törekvéseit. Tette mindezt annak a segítségével, hogy a társadalom egészét érintve, a bérektől kezdve, a tömegkultúrán és a fogyasztói viselkedésen át az oktatásig, minden téren érdekelté tette a munkásosztály legbéketűrőbb tagjait a rend fenntartásában. Ebből következik, hogy a marxista forradalmárnak a társadalom minden szegmensét alá kell ásnia, ha komolyan gondolja a rendszer megdöntését.