Törökország: Az EU ne avatkozzon be a belügyeibe

2020. július 14. 10:25

A külügyi szóvivő szerint a mecset minden látogató előtt nyitva áll, vallásra való tekintet nélkül.

2020. július 14. 10:25

Törökország óva intette az Európai Uniót a belügyeibe avatkozástól az Hagia Sophia mecsetté nyilvánításával kapcsolatban. A török külügyminisztérium szóvivője közleményben hangsúlyozta, hogy senki sem sértheti meg Törökország szuverén jogait – jelentette kedden az Anadolu török állami hírügynökség.

Hami Aksoy arra reagálva adott ki közleményt, hogy az EU-tagországok külügyminiszterei előző nap elítélték az isztambuli látványosság – volt ordodox székesegyház – mecsetté minősítését. Aksoy hangsúlyozta: az épület Törökország tulajdona, státuszának megváltoztatása pedig csakis Törökország szuverén joga. A külügyi szóvivő rámutatott, hogy a mecset minden látogató előtt nyitva áll, vallásra való tekintet nélkül. Egyúttal jelezte: a Hagia Sophián belül végrehajtandó változtatások nem fogják sérteni az épület világörökségi státuszának feltételeit. Aksoy aláhúzta: a mecset továbbra is mindenkit átölelve megőrzi voltát az emberiség közös kulturális örökségeként.

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn Brüsszelben, az uniós külügyminiszterek tanácskozását követően a Hagia Sophia-ügy kapcsán úgy fogalmazott: a döntés elkerülhetetlenül felgyorsítja a bizalmatlanságot, elősegíti a vallási közösségek közötti megosztást, aláássa a párbeszédre és az együttműködésre irányuló erőfeszítéseiket.

Pénteken a török legfelsőbb közigazgatási bíróság semmisnek minősítette azt az 1934-es minisztertanácsi döntést, amely a Hagia Sophia múzeummá alakításáról szólt. Recep Tayyip Erdogan török elnök rövid időn belül rendeletet adott ki az újbóli mecsetté alakításra vonatkozóan. A rendelettel az épület irányítása a török vallásügyi hivatalhoz (Diyanet) került. Erdogan később bejelentette, hogy a nem-muszlimok előtt is nyitva fog állni a mecset, amelyben az előkészületek befejeztével július 24-én tartják majd az első muszlim közösségi imádkozást. A török döntés nyomán számos keresztény vallási vezető és nyugati politikus ellenérzését fogalmazta meg.

Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter hétfőn azt mondta, hogy Ankara tájékoztatni fogja az UNESCO-t az Hagia Sophiát illetően tervezett lépésekről.

(MTI)

 

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bulvár Viktor
2020. július 14. 12:35
Minden a legnagyobb rendben: https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/2925/29254/292540/29254083_5b74b6463aab7b9d9d47a0c8929fc869_wm.jpg Nincs itt semmi látnivaló! Éljen a keresztyén- és templomvédő NER-em!
jánosbácsi
2020. július 14. 10:53
Orbán Viktor a keresztény kultúra megmentője mélyen hallgat. Az álkeresztény fideszes tábor szintúgy. Semmi örjöngés, sírás rívás ,békemenet ,a török nagykövet kiutasítása, Peti is hallgat. Azbej Tristan az Üldözött Keresztények Megsegítéséért Felelős Helyettes Államtitkárság vezetője csendben kussol. Álszent majmok vagytok.
Emmanuel Goldstein
2020. július 14. 10:51
Orbán Viktor tiltakozását hol lehet olvasni Erdogan elnök keresztényellenes lépésével kapcsolatban?
Derek Zoolander
2020. július 14. 10:39
És Szíria szuverenitásával mi a helyzet ? Vagy az már nem érdekli a törököket ?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!