Ellenzéki kutató a Partizánban: Magyar Péter elvesztette az időközi választás napját (VIDEÓ)
Róna Dániel a Partizánban próbálta relativizálni a dombóvári időközi súlyát, de végül kibökte, mi a helyzet.
Az emberi fül körüli izmok is aktivizálódnak, ha újszerű vagy feltűnő ingert észlelnek – közölte a Saar-vidéki Egyetem hétfőn.
Sok állat, például a kutyák, macskák és néhány majomfaj is mozgatja a füleit, és az érdekes hangok felé irányítja. Az emberi fül körüli izmok is aktivizálódnak, ha újszerű vagy feltűnő ingert észlelnek – közölte a Saar-vidéki Egyetem hétfőn. Ez a mozgás a kutatók szerint nagyon apró és általában észrevehetetlen. Hogy bizonyítsák, a szakértők Daniel Strauss idegkutató és informatikus vezetésével azon izmok elektromos aktivitását vizsgálták, amelyek megváltoztatják a fülkagyló formáját vagy mozgatják azt. A résztvevő személyek bőrére szenzorokat ragasztottak.
Strauss szerint ez a képesség egyfajta „neurológiai fosszília”, amely mintegy 25 millió éve megőrződött az emberi agyban. Az ember valószínűleg olyan orientálódási rendszerrel rendelkezik, amely megpróbálja kontrollálni a fülizmok mozgását. Egyelőre nem tisztázott, miért tűnt el ez a képesség az emberszabású evolúciós láncolat során.
Az új ismeretek jó szolgálatot tehetnek a jobb hallókészülékek kifejlesztése során – véli Strauss. „Ezek felerősíthetik azokat a zörejeket, amelyeket viselőjük meg kíván hallani, miközben azokat, melyeket ignorálni próbál, elnyomja” – fejtette ki. Az eszköz tulajdonképpen képes lehet követni használója hallási szándékát úgy, hogy villámgyorsan rögzíti és értelmezi a fülizmok elektromos aktivitását – tette hozzá.
(MTI)