Német kutatók szerint az ember is képes „hegyezni a fülét”

2020. július 06. 20:26

Az emberi fül körüli izmok is aktivizálódnak, ha újszerű vagy feltűnő ingert észlelnek – közölte a Saar-vidéki Egyetem hétfőn.

2020. július 06. 20:26

Sok állat, például a kutyák, macskák és néhány majomfaj is mozgatja a füleit, és az érdekes hangok felé irányítja. Az emberi fül körüli izmok is aktivizálódnak, ha újszerű vagy feltűnő ingert észlelnek – közölte a Saar-vidéki Egyetem hétfőn. Ez a mozgás a kutatók szerint nagyon apró és általában észrevehetetlen. Hogy bizonyítsák, a szakértők Daniel Strauss idegkutató és informatikus vezetésével azon izmok elektromos aktivitását vizsgálták, amelyek megváltoztatják a fülkagyló formáját vagy mozgatják azt. A résztvevő személyek bőrére szenzorokat ragasztottak.

Strauss szerint ez a képesség egyfajta „neurológiai fosszília”, amely mintegy 25 millió éve megőrződött az emberi agyban. Az ember valószínűleg olyan orientálódási rendszerrel rendelkezik, amely megpróbálja kontrollálni a fülizmok mozgását. Egyelőre nem tisztázott, miért tűnt el ez a képesség az emberszabású evolúciós láncolat során.

Az új ismeretek jó szolgálatot tehetnek a jobb hallókészülékek kifejlesztése során – véli Strauss. „Ezek felerősíthetik azokat a zörejeket, amelyeket viselőjük meg kíván hallani, miközben azokat, melyeket ignorálni próbál, elnyomja” – fejtette ki. Az eszköz tulajdonképpen képes lehet követni használója hallási szándékát úgy, hogy villámgyorsan rögzíti és értelmezi a fülizmok elektromos aktivitását – tette hozzá.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
péterx
2020. július 09. 06:52
Nem a fülünk hall, hanem az énünk, a fülünk segítségével.
konfucius
2020. július 07. 08:51
Ha egy sziréna megszólal a közeledben, "becsukod" a füled. Összehúzod a nyakad, valahogy ráfeszítesz belül, ha tényleg fülsértő a hang. Ez már leírt jelenség, a fül így védekezik (valamennyire) a saját megsérülése ellen. Ennek az ellentéte is simán bennünk lehet.
Kopa
2020. július 07. 08:36
Nagyon fontos téma lenne ezt a fülhegyezizmust a különböző genderek tekintetében is jól megkutatni. Talán segítene abban is, hogy az egyedek hamarabb megtalálják identitásukat. Az EU pár tímillót ad is erre a nagyszerű projektre. Az ész megáll.
néhai Ch.Pilot
2020. július 06. 23:54
Csak egy jó kés kell hozzá.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!