Most először magunkat kell megmenteni, hogy majd másokon is tudjunk segíteni

2020. július 27. 19:48

Semmilyen olyan támogatást nem fogunk külföldre vinni, amire itthon szükség van a koronavírus-járvány elleni küzdelemhez, a magyar emberek megsegítéséhez. Interjú.

2020. július 27. 19:48
Azbej Tristan

„Hogyan kerültek kapcsolatba a Hungary Helps Programon keresztül a szentföldi iskolákkal, illetve a klasszikus Szentföld (Izrael, Palesztin Hatóság, Jordánia, Ciprus) területén található iskolákról van szó?

A mostani támogatásunk a palesztinai és jordániai területeken lévő iskolákat érinti. Az év kezdetén programot indítottunk a Szentföldi Ferences Kusztódia izraeli területen lévő iskoláinak támogatására. Magyarország 2016 elején indította el az üldözött keresztények támogatását célzó programot: ez az általános, humanitárius programunk, a Hungary Helps Program egyik legismertebb és legfontosabb része. A koronavírus-járvány során azt tapasztaltuk az általunk támogatott keresztény közösségekkel kapcsolatban, hogy a keresztény kisebbségeket ez a pandémia halmozottan sújtotta. Ez igaz azokra az országokra, ahol üldözik a keresztényeket – ezekben a fizikai üldözéshez kapcsolódott a gazdasági diszkrimináció –, de igaz azokra is, ahol nem üldözik a keresztényeket. A Szentföld országai is ilyenek, ebből a szempontból a béke szigetének számítanak. A keresztények az egész Közel-Keleten kisebbségben vannak, lélekszámuk három-négy százalék, azaz 12-15 millió ember. A Szentföldön azonban biztosított számukra a vallásszabadság. Jordániában a katolikus karitász nemcsak a nehéz helyzetű helyi keresztény és nem keresztény emberektől gondoskodik, hanem az Irakból és Szíriából odamenekültekről is. A támogatáskérést a katolikus egyházi vezetőtől, a Jeruzsálemi Latin Patriarkátus vezető adminisztrátorától, Pierbattista Pizzaballától kaptuk, illetve a korábban már támogatott Jeruzsálemi Latin Patriarkátus jordániai vikárius püspökétől, William Shomalitól. Mindketten jártak már Magyarországon. Beszámolójuk szerint a tágabb értelemben vett Szentföld legfontosabb intézményei, a katolikus iskolák a koronavírus-járvány gazdasági hatásai miatt egészen kilátástalan helyzetbe kerültek. Több millió dolláros hiányuk halmozódott fel, emiatt nem tudják folytatni a működésüket. Ezért a jordániai egyházi vezetők segítségkéréssel fordultak hozzánk. Ez több szempontból is súlyos, hatalmas probléma, és túlmutat az ottani kereszténység helyzetén és jövőjén. Többgyermekes családapaként úgy gondolkozom: ha gondok merülnének fel a gyerekeim taníttatása terén, keresnék olyan iskolát, ahol biztosított a nevelésük, oktatásuk. Ha az oktatási-nevelési intézmények nem maradnak fenn, az hozzájárulhat a keresztények Szentföldről való elvándorlásához. A palesztinai és jordániai keresztény iskolákba nem csak keresztények járnak, sőt a diákok több mint fele muszlim. A keresztény iskolák fenntartásának missziója tehát nemcsak a kereszténység fenntartását szolgálja, hanem hosszú távon a békés egymás mellett élést is, a keresztények és muszlimok kölcsönös elfogadását, ami az egész régió békéjét és a keresztények fennmaradását is szolgálja. Ezért tartottuk fontosnak ezeknek az intézményeknek a támogatását.

A koronavírus-járvány mennyiben hátráltatta a segítség gyakorlati megvalósítását?

Amikor elindult itthon a járvány elleni védekezés, úgy gondolkoztunk: Magyarország nagyon fontos küldetése a világon élő keresztény közösségek megsegítése, de most először magunkat kell megmenteni, hogy majd másokon is tudjunk segíteni. Ezért semmilyen olyan támogatást nem fogunk külföldre vinni, amire itthon szükség van a koronavírus-járvány elleni küzdelemhez, a magyar emberek megsegítéséhez. Mivel azonban a hazai védekezés első szakasza sikeres volt, a magyar kormány úgy döntött, hogy a Szentföldről érkezett segítségkérést nemcsak meghalljuk, hanem támogatni is fogjuk. Ezért egymillió dollárral támogatjuk a szentföldi iskolákat. Palesztinában és Jordániában negyvenhárom iskolát tart fenn a Katolikus Egyház. Közel húszezer diákról van szó, az ő oktatásuk folytatásához járultunk most hozzá.

A Hungary Helps Program folytatódik?

Igen, mégpedig teljes gőzzel. A nemrég megszavazott jövő évi költségvetési törvényben az eddigi súlyának megfelelően szerepel a Hungary Helps Program.”

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agrippa
2020. július 29. 08:59
Nem is szabad az adófizetők pénzét külföldön eltapsolni, pláne nem keresztényekre költeni, mer' aztán szabó timi rögtön ránk pirít! Az a szabó timi, aki Afganisztánban vett részt "humanitárius" programokban! Na a cinizmust félretéve, hajrá Hungary Helps! Példamutató projekt!
zsoltkom2
2020. július 28. 01:16
"Most először magunkat kell megmenteni, hogy majd másokon is tudjunk segíteni" "Amíg azt mondod, hogy nem vagyok önző... nos addig önző vagy..."
Leskelődő
2020. július 27. 21:38
A Hungary Helps program az egyik legjobb kezdeményezés az elmúlt tíz évben. Nagylelkű és okos dolog a nehéz helyzetben lévő katolikusokat segíteni. Büszke vagyok rá, hogy az én országom élén jár ebben. Minden magára valamennyit is adó európai országnak ezt kellene tennie.
Szuverén maffiaállam
2020. július 27. 21:19
Türk testvéreinknél semmi újság?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!