Megfejtették, hogy honnan származnak a Stonehenge gigászi kőtömbjei

2020. július 30. 11:06

A legmagasabb közülük 9,1 méteres, a legnehezebb körülbelül 30 tonnát nyom – közölték a kutatók.

2020. július 30. 11:06
null

A Stonehenge-től 25 kilométerre fekvő erdős területről származik az őskori építmény gigászi kőoszlopainak nagy része – állapították meg a kutatók egy több évtizeden át az Egyesült Államokban őrzött kőminta alapján. A szakembereknek geokémiai vizsgálatokkal sikerült megállapítaniuk, hogy az angliai Wiltshire megyében található építmény 52 homokkőtömbjéből 50 a nagyjából 25 kilométerre fekvő West Woodsból származik. A kemény, szürke homokköveket nagyjából i. e. 2500-ban állították fel Wiltshire-ben.

A Brightoni Egyetem geomorfológusa, David Nash szerint ezek a kövek alkotják a Stonehenge külső körét és a patkóalakban elhelyezett triliteket (két nagy álló kőoszlopon keresztbe fektetett harmadik). „Azt továbbra is csak találgatni tudjuk, hogy miként kerültek a helyszínre. A kövek méretéből kiindulva mindenképpen vontatni kellett őket vagy hengerekkel megoldani a szállításukat. A pontos útvonalat ugyan nem tudjuk, de most már legalább van egy kiindulópontunk és egy végpontunk” – tette hozzá Nash, aki a Science Advances című folyóiratban publikált tanulmány vezetője volt. A Stonehenge-et alkotó kisebb kövek eredetét már korábban megállapították, ezek a 250 kilométerrel arrébb található walesi Pembrokeshire-ből származnak.

A gigászi homokkőoszlopok származási helyének felderítését az egyik kő belsejéből vett minta elemzése segítette. 1958-ban a régészek azon dolgoztak, hogy megakadályozzák egy trilit (hármas kő) összedőlését, amelynek egyik függőleges kőtömbjén repedéseket találtak. Az oszlop megerősítése érdekében több helyen átfúrták és az üregekbe fémrudakat illesztettek. A gigantikus kőtömbök megerősítését végző gyémántvágó cég munkatársa, Robert Phillips a munkálatok végeztével szuvenírként megkapta az egyik kifúrt kőmintát, amelyet 1977-ben – engedéllyel – magával vitt az Egyesült Államokba. Az idén elhunyt férfi még 2018-ban visszaadta a kőmintát Nagy-Britanniának, hogy tanulmányozni tudják, ami azért volt óriási segítség a kutatók számára, mert a Stonehenge-nél tilos roncsolással járó vizsgálatokat végezni. A mintából nyert geokémiai ujjlenyomat révén a szakemberek meg tudták állapítani, hogy honnan származik a homokkőtömb. West Woodsban még mindig találni ilyen kőzetet.

(MTI)

Fotó: A téli napfordulót ünneplik az emberek a Stonehenge-nél, Amesbury közelében 2019. december 22-én. MTI/EPA/Vickie Flores

 

Összesen 139 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
patkánynak sem nevezhető férgek
2020. augusztus 01. 09:18
Egyébként hihetetlen a lájk / dislike arány alapján, hogy mennyi degenerált állat van ebben a fórumban... D Gratulálok hozzá, idióták! D
békalepcse
2020. július 31. 21:21
Mivel nincs ertelmezhető logilai fejlemény, csak remenymedni tud az ember, fenősz a gondolathoz, ami a ligikából fakad. Azt ne hidd hogy egyedüliként rád kell kattanjak. Hidd el bőven van idióta, akinek bekattant a tudományos dogmatika. Na pá!
békalepcse
2020. július 31. 17:22
Bocsi ufók támadását lett volna.
patkánynak sem nevezhető férgek
2020. július 31. 15:26
Te nyomorult, most komolyan egy hülyegyerek youtube videója bizonyítja, hogy űrhajós ősemberek éltek a földön??? D Nem semmi, b+! És amúgy összepakoltak minden cuccot (mert ugye egy szuperfejlett civilizáció nem hagy hátra semmit), majd kihaltak, vagy úgy döntöttek, hogy inkább mamutra fognak vadászni és elfelejtik az űrtechnológiát???
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!