A román parlament a családi pótlék megkétszerezése mellett szavazott

2020. június 03. 17:04

A román honatyák elutasították a januárban elfogadott sürgősségi kormányrendeletet, amely augusztus 1-jéig elhalasztotta volna a pótlék korábban már megszavazott emelését.

2020. június 03. 17:04

A román parlament másodszor is a családi pótlék megkétszerezése mellett szavazott szerdán azzal, hogy elutasította a januárban elfogadott sürgősségi kormányrendeletet, amely augusztus 1-jéig elhalasztotta volna a pótlék korábban már megszavazott, száz százalékkal történő emelését.

A halasztó rendelet elutasításáról szóló törvénytervezetet elsőként a szenátus utasította el, így a képviselőháznak volt ügydöntő jogköre. A bukaresti parlament alsóházában 209 képviselő szavazott az elutasításra, 3-an ellene és 98-an tartózkodtak. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag egyetlen párt sem szavazott a pótlék megkétszerezése ellen. A parlament által tavaly decemberben

elfogadott jogszabály szerint a megduplázás után minden 2 és 18 év közötti gyerek után 300 lej (21 300 forint) családi pótlék járna a jelenlegi 150 lej helyett,

a 3 és 18 év közötti fogyatékos gyerekek után pedig 600 lej a jelenlegi 300 helyett.

Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) által uralt parlament döntését Klaus Iohannis ki is hirdette januárban, de ugyanabban a hónapban a kormány elfogadta az azonnal hatályba lépő sürgősségi kormányrendeletet, amellyel elhalasztotta augusztusig a jogszabály alkalmazását, annak ellenére, hogy decemberben a törvényt a PSD kezdeményezte. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) által vezetett kormány azzal érvelt, hogy az idei állami költségvetésbe nem tervezték be ezt a pluszkiadást, ezért nem lehet azonnal alkalmazni.

A szerdai vitában Lia Olguta Vasilescu szociáldemokrata képviselő azzal érvelt, hogy elég az idén 3,2 milliárd lej a pótlék megkétszerezésére, nem szükséges 7 milliárd lej, ahogyan a liberálisok állítják. Ugyanakkor Florin Roman liberális frakcióvezető emlékeztetett, hogy a pénzügyminisztérium szerint 6,7 milliárd lej szükséges. A halasztást előíró rendelet elutasításáról szóló jogszabályt még az államelnöknek is ki kell hirdetnie ahhoz, hogy hatályba lépjen, de visszaküldheti a parlamentnek, vagy alkotmányos normakontrollt is kérhet. Romániában az idén önkormányzati és parlamenti választások is lesznek. Gazdasági elemzők arra figyelmeztettek, hogy az államháztartás nagyon nehéz helyzetben van, mert az idén 6,7 százalékos GDP-arányos deficitre számít a kormány, és félő, hogy a választási kampány hevében a populista intézkedések következtében a deficit akár 10 százalékra is megemelkedhet.

(MTI)

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Atti bá
2020. június 04. 14:15
Ezaz. Románok hamarosan a nyomorékok és a cigányok országa lesz. A "baj" csak az, hogy nagyon szép az Erdély, és sokan fognak "sorban" állni érte, olyanok is, akiknek kuss lenne a helye.
bunko_jobbos
2020. június 04. 12:42
Hála a jó Istennek nálunk ilyen butaságot nem tervez a kormány, szép lassan elinflálják ezt a szart. Az országba nem ember kell, mert akkor importálhatnánk percek alatt több milliót a világ szar helyeiről, hanem MINŐSÉGI ember. A cspótlék meg nem ebbe az irányba hat.
János bácsi
2020. június 03. 21:42
Orbán Viktor is megtehetné, de nem teszi. Hova vezetne az, ha minden gyerek kövér lenne.
scriba
2020. június 03. 19:32
Ez egy igazi cigányszaporító döntés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!