„Az Alapokmány elfogadásának 75. évfordulóját világszintű felfordulás közepette kell megélnünk” – nyitotta beszédét Aniónio Guterres, az ENSZ Főtitkára az ENSZ Alapokmánya elfogadásának előestéjén tartott sajtókonferencián.
A főtitkár szerint a világ ma nemcsak a koronavírus okozta válsággal és a klímaváltozás káros hatásaival kényszerül szembenézni, de rasszizmus és a folyton növekvő társadalmi egyenlőtlenség kártételei is világszerte tapasztalhatók.
„A problémákra a hathatós megoldást a multilateralizmus újraértelmezése jelentené”
– állítja António Guterres. A világ ugyanis nemcsak a koronavírussal, hanem az „álhírpestissel” is szembe kényszerül nézni. Ennek kapcsán a főtitkár az ENSZ „Verified” („Megerősített”) nevű kezdeményezésére hívja fel a figyelmet, amely az internetezők bevonásával figyelmeztetne a dezinformációra. A programba úgy nevezett „információs önkéntesként” lehet jelentkezni, akiknek feladata az ENSZ által hivatalosan megerősített információk terjesztése lenne az internetes felületeken.
A főtitkár a többoldalú nemzetközi szerződések rendszerét azért is venné revízió alá, mert álláspontja szerint a koronavírus tanulságai között nem szerepelhet olyan forgatókönyv, amely a válságot előidéző, mégis összeomlott rendszerek újraépítését célozza.
A főtitkár értelmezése szerint a válságot követően felállítandó világrend ideális esetben karakteresebben képviseli a világkormányzás kialakítására irányuló törekvést – legalábbis meghatározott (de a főtitkár által nem definiált) szakpolitikai területeken. Ez a projekt azonban Guterres szerint sem áll jól: a főtitkár rámutat, hogy
a világ vezető nagyhatalmainak kapcsolata jelenleg nem engedi meg azt, hogy a világkormányzás bármilyen formában is létrejöjjön.
Ennek kapcsán Guterres saját szervezetének érdemeit sorolja a járványügyi védekezés során, sugallva, hogy az ENSZ a maga részét kivette a védekezésből: 250 millió darab védőeszköz szállítása 130 ország számára, az oktatás megszervezése 155 millió gyermek számára, 2 millió egészségügyi és szociális alkalmazott kiképzése – hogy csak a Guterres által fontosabbnak vélt intézkedéseket említsük.