Nekiment az EU az izraeli kormánynak

2020. május 19. 17:29

Az Unió arra szólította fel az új izraeli kormányt, hogy mondjon le a ciszjordániai telepek bekebelezéséről. Az izraeli külügy visszautasította Brüsszel „hangosbeszélő-diplomáciáját”.

2020. május 19. 17:29

 Az Európai Unió arra szólította fel az új izraeli kormányt kedden, hogy mondjon le a ciszjordániai telepek tervbe vett bekebelezéséről, és tartsa be a nemzetközi jogot. Az izraeli külügyminisztérium visszautasította Brüsszel „hangosbeszélő-diplomáciáját”.

Brüsszel: kétállami megoldás kell!

Nyomatékosan kérjük Izraelt, hogy tartózkodjon a megszállt palesztin területek bekebelezésére vonatkozó, egyoldalú döntésektől, amelyek semmibe veszik a nemzetközi jogot” – írta nyilatkozatában az Európai Unió. A Josep Borrell uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő által ismertetett dokumentumot Ausztria és Magyarország kivételével az összes uniós tagország aláírta. Az állásfoglalást május 15-én vitatták meg az uniós külügyminiszterek.

Jean Asselborn, a luxemburgi diplomácia vezetője örömmel fogadta a nyilatkozat széleskörű támogatottságát. A dokumentum Asselborn és ír kollégája, Simon Coveney május 12-i kezdeményezésének eredménye. Asselborn ugyanakkor sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy Ausztria és Magyarország nem csatlakozott a 25 tagállamhoz az uniós külpolitika hitelessége szempontjából szerinte kiemelten fontos ügyben. Borrell szóvivője, Peter Stano elmondta: Brüsszel a nyilatkozatban felhívta a figyelmet a nemzetközi jog tiszteletben tartásának fontosságára. Az Európai Unió emellett nyomatékosította, hogy támogatja egy palesztin állam létrehozását Jeruzsálem központtal. Brüsszel szerint a kétállamos megoldás az egyetlen lehetőség arra, hogy megteremtsék a tartós békét és stabilitást a térségben. Stano egyúttal aláhúzta: az EU kész építő módon együttműködni az új izraeli kormánnyal.

Júliusig van ideje az izraelieknek

Asselborn korábban hangsúlyozta: bár a jelenleg elfogadott nyilatkozat nem agresszív hangvételű, és szankciókat sem helyez kilátásba, ha Izrael a tettek mezejére lép, és annektálja a Jordán folyó nyugati völgyét, az egyenértékűnek tekinthető azzal, amit Oroszország tett 2014-ben a Krím félszigettel. A luxemburgi diplomácia vezetője azonban megjegyezte: egyelőre nem akar szankciókról beszélni, mivel július 15-ig még van idő meggyőzni Izraelt, hogy tegyen le terveiről.

Izrael több mint 130 ciszjordániai zsidó telepet akar bekebelezni a Jordán-völgyben az Egyesült Államok közel-keleti béketerve alapján.

Az izraeli külügyminisztérium visszautasította az uniós bírálatokat. Egy külügyi szóvivő sajnálatosnak nevezte, hogy Izrael biztonságát és az őt érő fenyegetéseket említésre sem méltatták a nyilatkozatban. Gabi Askenázi izraeli külügyminiszter hivatalba lépésekor hangsúlyozta: Izrael szeretne jelentőségteljes párbeszédet folytatni európai szövetségeseivel. „Ez a hangosbeszélő-diplomácia nem helyettesíti a baráti diplomáciai párbeszédet, és nem segíti elő azt, hogy Európa betöltse a magának szánt szerepet a világban” – tette hozzá Askenázi.

(MTI)

Összesen 68 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kunbella
2020. május 20. 11:15
A nyugat-európai baloldali-liberális elvtársak/urak helyenként palesztinobbak a palesztinoknál. Nyilván nem véletlenül. Amikor Macron megnyerte a választást, a Trocaderon az ünnepi gyűlésen több algériai, tunéziai, marokkói zászló lebegett, mint francia...
Kücsük
2020. május 20. 10:16
Azért az tényleg egészen megdöbbentő, hogy komolyan van olyan, aki Izraelt védi ebben a helyzetben. Nyilván a konfliktus sokrétű, de nehéz nem látni a párhuzamot az indiánok vs. telepesek helyzetével. A palesztinokat lehet szeretni vagy sem. De az tény, hogy nem egy töketlen banda, akik minden őket ért jogtalanságot némán le fognak nyelni (szemben az európai kisebbségekkel). Ebből következne, hogy felelős zsidó vezetésnek talán inkább arra kéne koncentrálnia, hogy ne rezervátumokat hozzon létre a területén, hanem békés megoldásokat keressen. Az nem megoldás, hogy az USA és Izrael kitalálja, hogy mitől lesz béke, hiszen nem az USA és Izrael között van a konfliktus! Azzal egyetértek, hogy az európai hatalmak szemforgatóak ebben a helyzetben, hiszen semmi érdemi döntés nem született, de a brüsszeliek elítélése nem jelenthet egyet Izrael felmagasztalásával. Az pedig egészen kínos, hogy Magyarország az egyik kerékkötő. Szeretném jelezni, hogy a többi V4, beleértve Lengyelországot sem támogatta a javaslatot, szóval itt nem csak a nyugati országokról van szó. Csupán a józan morális érzékről...
atila68
2020. május 20. 08:59
Az EU... aha. Izrael tag? Izrael nem tag. Az EU-nak van köze? Az EU-nak nincs köze. Az EU képviselőknek nincs más dolga. Az EU képviselőknek nincs más dolga?
kunfia
2020. május 19. 22:11
Vajon mi lehet a következménye,hogy Izrael keménykedik az ott lakókkal? Újabb menekülthullám. Aztán Magyarország legnagyobb tolvaja lesz az,aki abban az esetben Brüsszelre mutogat majd,hogy ők okozták.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!