Nepálban kötelezővé teszik a jógát az iskolások számára fizikai és szellemi egészségük javítása érdekében. Vallási kisebbségek bírálják a döntést. A nepáli tantervfejlesztő központ vezetője, Lekh Nath Paudel kedden elmondta, hogy a kötelező jógaoktatás az áprilisban kezdődő új szemeszterben indul. Hozzátette azonban, hogy előreláthatólag egy évet vagy akár több időt is igénybe vesz majd teljes bevezetése.
A gyerekek életkoruktól függően differenciáltan tanulnak jógázni. A 9-12. osztályosok tankönyveiben néhány fejezet foglalkozik majd a jógával. Azok a tanulók pedig, akik erre akarnak szakosodni, választható tantárgyként is felvehetik az óráik közé. A kisebbek számára olyan kötelező tantárgyakba illesztik be, mint az egészséggel és neveléssel foglalkozó ismeretek. Paudel kiemelte, hogy a diákok a jóga elméletét és gyakorlatát is tanulják.
A jóga iskolai tananyaggá tételét egyes körök bírálják: nepáli vallási kisebbségek arra hivatkoznak, hogy a jóga a hinduizmus szent szövegeiből kölcsönöz. A nepáli oktatási minisztérium szóvivője azonban hangsúlyozta, hogy a diákok és a tanárok egészségére gyakorolt kedvező hatása miatt döntöttek a jóga tananyagba illesztése mellett. Mint hozzátette: fölösleges kritizálni a lépést, hiszen az ENSZ 2015 óta már meg is ünnepli a jóga világnapját.
(MTI)
(Nyitókép: Jógagyakorlatokat végez egy nő egy parkban tartott nyilvános tornázáson a nepáli fővárosban, Katmanduban a nemzetközi jóganapon, 2019. június 21-én.)