Kétezer milliárd dolláros mentőcsomagot fogadott el a washingtoni szenátus az amerikai gazdaság életben tartására és a vállalatok, vállalkozások, emberek kisegítésére szerda virradóra. Ez az amerikai történelem legnagyobb ilyen csomagja.
Ez sem ment azonban pártvillongások nélkül. A péntek óta folyó, Mitch McConnell republikánus szenátusi elnök által vezetett republikánus-demokrata tárgyalások eredményét vasárnap
majdnem lenullázta Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata elnöke,
és nyomában a demokrata szenátorok.
Az akkor még 1,8 ezer milliárd dolláros tervezet megszavazását Pelosival együtt blokkolták a demokrata szenátorok vasárnap este és hétfő reggel is, mondván, hogy az nem a munkavállalókat, hanem a vállalatokat védi – miközben Pelosi különbejáratú tervezete maga inkább a vállalatokra koncentrált, különösen is a légiiparra. Hatvan igen-szavazatra lett volna szükség, ehelyett 47-47 arányban szavaztak a szenátorok a tervezet mellett és ellen.
A demokraták ráadásul kihasználták, hogy Rand Paul szenátor koronavírus miatt, másik két republikánus szenátor pedig koronavírus-gyanú miatt nem volt jelen a szavazáson.
„Ez az obstrukció semmire sem jó – mondta beszédében Mitch McConnell vasárnap este. – Reméljük, feltűnik néhány olyan felnőtt a terem túloldalán, aki tisztában van a helyzet súlyosságával.”
Ezután McConnell folytatta tárgyalásait Chuck Schumer New York-i demokrata szenátorral és Steven Mnuchin pénzügyminiszterrel.
Nancy Pelosi annak ellenére állt elő vasárnap a saját csomagjával, hogy vasárnap a törvényhozás négy fő képviselője tárgyalt Mnuchinel.
„Benyújtjuk a saját javaslatunkat, ami remélhetőleg versenyképes lesz azzal, amit ők a szenátusban megvitattak” – nyilatkozta Pelosi, aki nem sokkal korábban érkezett vissza Kaliforniából.
Valójában azonban
Pelosi javaslatában számos olyan kitétel szerepelt, aminek semmi köze nem volt a járvány okozta gazdasági krízishez
– hívta fel a figyelmet Tom Cotton republikánus szenátor, aki egyenesen „abszurd”-nak titulálta a különbejáratú Pelosi-féle elképzelést.
Az ugyanis többek között azt is tartalmazta, hogy a vállalatok alkalmazottairól faj szerinti statisztikákat kérnének be, amit a támogatás megítélésekor figyelembe vennének; hogy a támogatást kapó vállalatok boardjának egyharmadát a munkavállalóknak kellene választaniuk; és vezessenek be náluk 15 dolláros minimálbért; hogy a légitársaságok széndioxid-kibocsátását 2025-ig ellensúlyozzák; hogy minden egyes repülésről vezessenek széndioxid-kibocsátási statisztikát.