Mnuchin kifejtette, hogy a kormány rendkívül fontosnak tartja nem csak az üzleti és a vállalati szféra fizetőképességének erősítését, hanem azt is, hogy az állampolgárok szintén fizetőképesek legyenek. „Azon gondolkodunk, hogy záros határidőn belül csekkeket küldjünk a felnőtt amerikaiaknak, és egyszeri összeggel segítsünk nekik átvészelni a koronavírus-válság időszakát” – fogalmazott, hozzáfűzve, hogy várhatóan két hét múlva postázzák a csekkeket. Mnuchin továbbra sem említett konkrét összeget, de amerikai sajtójelentések szerint egyszer folyósított ezerdolláros összegről van szó.
A pénzügyminiszter leszögezte, hogy ez gyorsabb segítség, mint a személyi jövedelemadó átmeneti csökkentése, amelyet Donald Trump amerikai elnök korábban javasolt. Trump javaslatát a demokrata párti törvényhozók elvetették, és inkább a munkanélküli segély összegének megemelését, a hosszabb ideig tartó fizetett betegszabadságot és az élelmiszerjegyre jogosultak körének bővítését szorgalmazzák. Mnuchin hangsúlyozta, a kormány fontosnak tartja, hogy a törvényhozók a dolgozó emberek és a kisvállalkozások érdekeit tartsák szem előtt. Közölte, hogy egyeztetett az Egyesült Államokban a jegybank szerepét ellátó szövetségi tartalékrendszer (Fed) elnökével, Jerome Powell-lel, és megállapodtak abban, hogy a Fed jelentős mértékű eszközvásárlásba kezd.
A kongresszusban kedden későn éjszaka is vitáztak a javaslatokról a politikusok. Mitch McConnell, a szenátus többségben lévő republikánus frakciójának vezetője újságíróknak úgy nyilatkozott: a törvényhozók addig nem kezdhetik meg a húsvéti szabadságukat, amíg nem születik megállapodás a koronavírus-járvány miatti gazdasági visszaesés enyhítésére. Hangsúlyozta: „egészen különleges helyzet alakult ki azzal, hogy egészségügyi válság teszi tönkre a gazdaságot”.
Nem koronavírusos Bolsonaro
Az év végéig tartó rendkívüli állapot kihirdetését kezdeményezi a törvényhozásban a brazil szövetségi kormány az új koronavírus-járvány megfékezése érdekében – tudatta közlemény útján a kabinet helyi idő szerint kedd éjjel. Rendkívüli állapot esetén a kormányzat eltérhet az előre lefektetett szigorú fiskális előírásoktól, és több pénzt fordíthat a védekezésre. A kabinet szerint erre a munkahelyek megőrzése és az emberek egészségének megóvása miatt van szükség.
Pár perccel később Jair Bolsonaro brazil elnök a Twitteren közölte: a második szűrés is azt mutatta ki, hogy nem fertőződött meg a SARS-CoV-2 vírussal, amely a járványt okozza. Az elnököt már a múlt héten is megvizsgálták, mert sajtótitkáráról, Fabio Wajngartenről kiderült, hogy elkapta Covid-19 névre keresztelt betegséget.
Montenegróban is megjelent a vírus, Koszovó szükségállapotot vezethet be
Montenegróban is megjelent a koronavírus, az első két esetet kedden regisztrálták, a koszovói elnök pedig a járvány megfékezésének érdekében szükségállapot kihirdetését kérte a parlamenttől. A montenegrói miniszterelnök kedd este jelentette be, hogy egy Egyesült Államokból 12 napja hazatért idősebb, valamint egy korábban Spanyolországban járt középkorú nőnél mutatták ki a Covid-19 betegséget. Montenegró volt az utolsó az európai államok sorában, ahol kimutatták a decemberben Kínából kiindult világjárványt okozó SARS-CoV-2 vírus jelenlétét.
Észak-Macedóniában eddig 31 fertőzést regisztráltak. A fertőzöttek között négy egészségügyi dolgozó is van. Az egészségügyi miniszter arra számít, hogy a járvány végéig körülbelül kétezren fertőződhetnek meg az országban. Közölte, arra kell ügyelni, hogy ne ugrásszerűen növekedjen meg a betegek száma, mert akkor összeomolhat az ellátórendszer. Bosznia-Hercegovinában 34-re nőtt a fertőzöttek száma. Kedden az egész ország területén veszélyhelyzetet hirdettek.
Koszovóban Hashim Thaci elnök azt kérte a parlamenttől, hogy a vírus megfékezése érdekében hirdessenek szükségállapotot. Ez azt is jelentené, hogy katonák vigyáznak a kórházakra és más egészségügyi intézményekre, valamint a határvédelemben is segítenek. A nyugat-balkáni országba, ahol eddig 19 fertőzöttet vettek nyilvántartásba, vasárnap óta csak a koszovói állampolgárok léphetnek be. Az egészségügyi minisztérium közölte, a fertőzöttek legtöbbje Olaszországból tért haza, vagy kapcsolatba került olyannal, aki korábban Olaszországban járt.
(MTI)