A német kormány megtiltotta az orvosi védőfelszerelések exportját

2020. március 04. 15:14

A maszkok, kesztyűk, járványvédelmi kezes-lábas ruházatok és egyéb védőfelszerelések exportja ezentúl csak rendkívüli engedéllyel lehetséges.

2020. március 04. 15:14

A koronavírus-járvány miatt azonnali hatállyal kiviteli tilalmat rendelt el az orvosi védőfelszerelésekre szerdán a németországi védekezést irányító kormányzati válságstáb. A német szövetségi egészségügyi minisztérium és a belügyminisztérium közös válságstábjának döntése szerint az egészségügyi maszkok, kesztyűk, járványvédelmi kezes-lábas ruházatok és egyéb védőfelszerelések exportja ezentúl csak rendkívüli engedéllyel, például összehangolt nemzetközi segélyakciók keretében lehetséges. A válságstáb arról is döntött, hogy központi ellenőrzés alá vonják a kórházak, orvosi rendelők és szövetségi hatóságok ellátását ilyen eszközökkel.

A válságstáb a külföldön karanténba helyezett német állampolgároknak a helyi hatóságok utasításainak betartását javasolják. Ez azt is jelenti, hogy a karantén végéig, március 10-ig nem térhetnek haza a Spanyolországhoz tartozó atlanti-óceáni szigeten, Tenerifén a járvány miatt lezárt szálloda német vendégei – áll a testület üléséről kiadott közleményben. Németországban a Robert Koch járványügyi intézet (RKI) szerdai adatai szerint eddig 240 fertőzést regisztráltak. A 16 tartomány közül 15-ben van legalább egy fertőzött, a kivétel az ország keleti részén fekvő Szász-Anhalt. A legtöbb fertőzést – 111 esetet – Észak-Rajna-Vesztfáliában jegyezték fel. Az esetek száma nyolc napja, február 25-én kezdett növekedni, a járvány észak-olaszországi terjedésével párhuzamosan. A Kínában megjelent vírus németországi felbukkanásától, január végétől február 25-ig csupán 16 fertőzöttet találtak, közülük 14-et már gyógyultnak nyilvánítottak.

Az utóbbi nyolc alatt a járványügyi helyzet változásával a közhangulat is megváltozott. Az ország több részén tapasztalható az úgynevezett pánikvásárlás vagy felvásárlási láz – élelmiszerek és háztartási szerek felhalmozása – , leginkább a tartós élelmiszerek és a kézfertőtlenítő gél iránti kereslet ugrott meg. A gyógyszertárakban országszerte hiánycikk az egészségügyi maszk. A hiány szokatlan üzleti megoldásokat eredményezett, így például a főváros, Berlin központjában, az Alexanderplatzon egy cipőáruház kirakatában nagyméretű plakátokon hirdetik, hogy rendkívüli akció keretében szájmaszkot árusítanak, amíg a készlet tart. Bűncselekmények is előfordulnak, országszerte több kórházból elloptak ismeretlenek kézfertőtlenítő szert adagoló palackokat.

A lakosság óvatosságát jelzi, hogy a forgalom csökkenéséről számolnak be a vendéglátók és az utazásszervezők szakmai érdekképviseletei. A járvány miatt egy sor nagyszabású rendezvényt is lemondtak vagy elhalasztottak, nem tartják meg például a Lipcsei Könyvvásárt, a német nyelvterület legnagyobb irodalmi közönségfesztiválját, amely március 12-én kezdődött volna, és áprilisról júliusra halasztották a hannoveri ipari vásárt, az ágazat legnagyobb nemzetközi szakkiállítását. Az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) decemberben jelent meg a közép-kínai Vuhanban. Az ismert fertőzöttek száma világszerte meghaladja a 93 ezret, a halálos áldozatok száma 3100 felett van. A járvány 77 országot ért el, leginkább Európában, Dél-Koreában és Iránban terjed.

(MTI)

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Janice
2020. március 04. 17:47
Nálunk csak a "komunisták riogatnak" vele. Pedig jobban tennék ha őszintén beszélnének róla
szavaztam
2020. március 04. 16:27
ennyit az eu-ról meg az áruk szbad mozgásáról...
C.Dömötör
2020. március 04. 16:06
A németeknél már ezelőtt öt héttel is alig lehetett valamit is venni. https://www.danisch.de/blog/2020/03/04/bundesregierung-untersagt-export-von-atemmasken/#more-34399 Ment Kínába, az országban élő kínaiak is nagy tételben vásároltak, és küldték haza. A világ legbutább külügyminisztere, Heiko Maas, 100 ezer védőruhát utalt át Kínába, ezért már két héttel a vírus kitörése után nem volt a német orvosoknak védőruha. Tegnap azt olvastam, hogy gyakorlatilag minden nap megduplázódik a betegek száma, gondoljunk a rizsszemre, és a sakktáblára. Ausztráliában a WC-papír hiánya okoz gondot, sok szupermarketben üresek a polcok, másutt kivan írva, egy csomag - egy fő. https://www.news.com.au/lifestyle/health/health-problems/major-australian-retailers-limit-toilet-paper-pack-purchases-per-customer/news-story/01e826c4375117d1aed109a66ca155a5 WC-papír racionalizáció Ausztráliában, ki hitte volna?!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!