Csúcstalálkozó közeleg: Trump elárulta, mikor tervezi találkozóját Putyinnal
Donald Trump gyors lépéseket ígér a Panama-csatorna visszavételére, a határzár megerősítésére és az ukrajnai háború lezárására.
Telefonon beszélt egymással csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz elnök és Giuseppe Conte olasz miniszterelnök.
Telefonon beszélt egymással csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz elnök és Giuseppe Conte olasz miniszterelnök, akik egyetértettek abban, hogy a líbiai válságot békés úton kell rendezni – közölte a Kreml. „(A felek) megvitatták a líbiai helyzetet. Mindkét fél hangsúlyozta a válság békés úton való megoldásának szükségességét. Ezzel kapcsolatban támogatásukat fejezték ki a nemzetközi közösség erőfeszítései iránt, hogy hozzájáruljanak a Líbia-közi rendezéshez az ENSZ közvetítésével” – számolt be a Kreml sajtószolgálata.
Putyin és Conte beszélt a szíriai helyzetről is, valamint megvitatták a kétoldalú kapcsolatok kulcsfontosságú kérdéseit. Az orosz államfő és az olasz miniszterelnök „megerősítették a kölcsönös hajlandóságot az orosz-olasz együttműködés továbbfejlesztésével kapcsolatban” – közölte a sajtószolgálat. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön azt mondta: Oroszország érdekelt abban, hogy minél hamarabb megállítsa a vérontást Líviában, de harmadik országok beavatkozása a helyzetbe nem fogja lehetővé tenni a líbiai helyzet rendezését. A szóvivő Recep Tayyip Erdogan török elnöknek azzal a szándékával kapcsolatban, hogy török csapatokat küldjön Líbiába, azt mondta: „harmadik országok bárminemű beavatkozása ebbe a helyzetbe aligha fogja lehetővé tenni a rendezést, de a harmadik országoknak azok a kísérletei, hogy megpróbálják közvetlenül megoldani a problémát, és segítsenek a konfliktus résztvevőinek megoldást találni, mindig üdvözlendő, a nemzetközi erőfeszítéseket Oroszország csakis üdvözölni tudja”.
A török államfő csütörtökön bejelentette, hogy a török parlament januárban napirendre tűzi a hadsereg Líbiába küldését, hangsúlyozva, hogy a támogatást a tripoli székhelyű nemzetközileg elismert líbiai egységkormány kérte. A török kormány novemberben biztonsági és katonai együttműködési megállapodást írt alá Tripolival, kiváltva Görögország és más államok bírálatát. A megállapodást – amelynek értelmében líbiai kérésre Törökország katonai kiképzőszemélyzetet és felszerelést küldhet Líbiába – decemberben a líbiai egységkormány és a török parlament ratifikálta. Törökország az ENSZ fegyverembargója ellenére már korábban is küldött katonai támogatást a Fájez esz-Szarrádzs miniszterelnök vezette líbiai egységkormánynak.
A kőolajban gazdag észak-afrikai ország Moammer Kadhafi 2011-es megbuktatása és meggyilkolása óta gyakorlatilag káoszba süllyedt, és egymással rivalizáló fegyveres csoportok igyekeznek megszerezni az ország minél nagyobb része fölött az ellenőrzést. A Líbia déli és keleti részét ellenőrzése alatt tartó Halífa Haftar tábornok április 4-én megindította csapatait az ENSZ által elismert kormány ellenőrzése alatt álló Tripoli elfoglalására. A hadművelet megakadt, ám december 12-én a tábornok bejelentette, hogy hamarosan döntő offenzívát indít a főváros elfoglalásáért.
(MTI)