Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
A skót miniszterelnök szerint az EU tárt karokkal várná Skóciát.
A skót miniszterelnök szerint jövőre újabb függetlenségi népszavazást kell tartani Skóciában. Nicola Sturgeon a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője kedden, a párt Aberdeenben rendezett éves kongresszusának zárónapján felszólalva bejelentette: még az idén kezdeményezi a brit kormánynál az újabb függetlenségi referendum kiírásához szükséges döntéshozatali jogkör átruházását, vagyis London beleegyezését a népszavazás megtartásába.
A skót függetlenségről 2014 szeptemberében, vagyis jóval a brit EU-tagságról 2016 nyarán tartott – a kilépést pártolók szűk, 51,89 százalékos többségű győzelmével végződött – népszavazás előtt már tartottak egy referendumot, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel. A 2016-os brit EU-tagsági népszavazáson a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt, és Nicola Sturgeon azóta többször is kilátásba helyezte, hogy Skóciában újabb népszavazást tartanak a függetlenségről. A skót kormányfő visszatérő érvelése szerint Skócia nem engedheti meg, hogy egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére „kirángassák” az Európai Unióból. A konzervatív párti brit kormány már korábban többször is visszautasította az újabb skóciai függetlenségi népszavazás engedélyezésének lehetőségét.
A Brexit veszélyes Skóciára nézve
Nicola Sturgeon azonban az SNP-kongresszust bezáró keddi beszédében fenntarthatatlannak nevezte London elutasító álláspontját, mondván: a brit kormánynak nincs joga megakadályozni az újabb népszavazást. Kérte a skót választókat: ne higgyenek azoknak, akik szerint a skót gazdaság nem állná meg önállóan a helyét. Skóciában magasabb az egy főre jutó nemzeti jövedelem, mint Franciaországban, Japánban vagy Új-Zélandon, és a világ tíz leggazdagabb fejlett országa közül hét hasonló méretű, vagy kisebb, mint Skócia – mondta Nicola Sturgeon, megemlítve ezek között Luxemburgot, Írországot, Ausztriát, Svájcot és Norvégiát. Kijelentette: bármilyen formát öltsön is a Brexit, mindenképpen veszélybe sodorja Skócia jólétét.
Nicola Sturgeon szerint a Brexit katasztrófával ér fel, és jelképezi a brit politikai berendezkedés csődjét. Hozzátette: az Egyesült Királyság „úgynevezett” uniója újból és újból olyan kormányokat ültet Skócia nyakába, amelyekre a skótok nem szavaztak. Mindezek alapján eljött az ideje Skócia függetlenné válásának, és Skócia el is nyeri függetlenségét – mondta keddi kongresszusi beszédében a skót kormányfő.
Fényes skót jövő az EU-ban
Utalva a katalán függetlenséget pártoló politikusokra hétfőn kirótt súlyos börtönbüntetésekre, Nicola Sturgeon úgy fogalmazott: nyilvánvalóan módosításra szorul minden olyan törvény, amely azért juttat börtönbe politikusokat, mert népszavazást szerveztek. Hozzátette: a börtönbüntetésre ítélt katalán politikusok és aktivisták békésen kampányoltak az önrendelkezés jogáért.
Nicola Sturegeon szerint a független, EU-tag Skócia abban az egyedülállóan kedvező helyzetben lehetne, hogy a híd szerepét tölthetné be az EU és az Egyesült Királyság között. Sturgeon az önálló skót EU-tagsági kilátásokról még az SNP-kongresszus kezdete előtt, a BBC televízió vasárnapi magazinműsorának nyilatkozva azt mondta: rendszeresen tárgyal az EU-intézmények és a tagállamok illetékeseivel, és tényleges vágyat érzékel az EU részéről arra, hogy Skócia az unió tagja legyen. „Tárt karokkal várnák Skóciát, és nem hiszem, hogy a (felvételi) folyamat szükségszerűen hosszú időt venne igénybe” – fogalmazott a skót miniszterelnök.
(MTI)