Brüsszelben folyamatos támadás alatt áll a gyermekvédelem!
A magyar kormány nem enged a nyomásnak.
Nem kívánja egyik tagállamot sem előnyben részesíteni, Olaszországot sem – hangsúlyozta az uniós gazdasági biztosnak jelölt Paolo Gentiloni.
Nem lesz kettős mérce a költségvetési szabályok alkalmazásában, minden tagország azonos elbánásban fog részesülni – szögezte le csütörtöki európai parlamenti (EP-) meghallgatásán az uniós gazdasági biztosnak jelölt Paolo Gentiloni.
A volt olasz miniszterelnök az EP illetékes szakbizottságai előtt hangsúlyozta, hogy nem kívánja egyik tagállamot sem előnyben részesíteni, Olaszországot sem, ez „személyes elkötelezettsége”.
„Nagyon világosan szeretnék fogalmazni: nem vagyok és nem leszek egyetlen kormánynak sem képviselője az Európai Bizottságban. Gazdasági biztos leszek, amennyiben jóváhagyják” – közölte.
Kérdezték az olasz kormány jövő évi büdzsétervezetéről, de erről nem beszélt, minthogy még nem fogadták el, azt azonban kiemelte, hogy ezt is pontosan ugyanolyan módon fogja kezelni, mint a többi tagállam költségvetését. Gentiloni kitért a gazdasági és monetáris unió mélyítésének, az euró nemzetközi szerepe megerősítésének szükségességére, valamint arra is, hogy noha történtek előrelépések, tovább kellene fokozni a fellépést az adóparadicsomok ellen.
Aláhúzta, hogy a növekedésnek összhangban kell lennie a környezetvédelmi és szociális célkitűzésekkel, illetve azt, hogy a gazdaság „kizöldítése” és technológiai átalakítása jelentős beruházásokat igényel az Európai Unió részéről. A szociáldemokrata politikus kijelentette, hogy az EU-nak ideje lenne mihamarabb újabb önálló forrásokra szert tennie, hogy ne csak a tagországi hozzájárulásokra támaszkodhasson.
A háromórás kérdezz-feleleket követően néhány képviselő azon véleményének adott hangot, hogy Gentiloni nem adott konkrét válaszokat a kérdéseikre. Az előző olasz kormány komoly konfliktusban állt az Európai Bizottsággal a költségvetési szabályok, a Róma által túl magasan megszabott hiánycélok miatt.
Olaszország államadóssága mintegy 2300 milliárd euró, a GDP 132 százaléka, ami a második legmagasabb arány az EU-ban, több mint duplája a hatvan százalékos uniós plafonnak.
(MTI)