Tessék mondani, ez már a világháború?
Joggal teszi fel a címbeli kérdést egyre több újságolvasó.
Manfred Weber szerint az Európai Uniónak gazdasági erejével kell hatnia Törökországra.
Törökország szíriai katonai műveletének azonnali leállítását sürgette Angela Merkel német kancellár vasárnap Recep Tayyip Erdogan török államfővel telefonon folytatott megbeszélésén – közölte a német szövetségi kormány helyettes szóvivője.
Ulrike Demmer közleménye szerint a megbeszélést a török államfő kérésére folytatták. Angela Merkel kifejtette: Törökország szíriai művelete „a jogos török biztonsági érdekektől függetlenül” azzal fenyeget, hogy a helyi lakosság jelentős része menekülésre kényszerül, destabilizálódik a régió, és ismét megerősödik a magát Iszlám Államnak (IÁ) nevező terrorszervezet.
Weber szerint elégtelen az EU válasza
Ugyancsak vasárnap Manfed Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti (EP-) frakcióvezetője egy beszédében hangsúlyozta, hogy Törökország hadseregének bevonulása Szíriába ellentétes a nemzetközi joggal, az Európai Unió reakciója pedig egyelőre elégtelen.
A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa pártja és a testvérpárt Kereszténydemokrata Unió (CDU) közös ifjúsági szervezetének (Junge Union) Saarbrückenben tartott éves kongresszusán kiemelte, hogy miközben török csapatok a nemzetközi jog előírásait megsértve bevonulnak a szomszédos Szíriába és támadják a kurdokat, akik az IÁ elleni hősies küzdelmükkel nagy szolgálatot tettek Európának, az EU a helytelen módon az egyhangúlagos döntésekre épülő külpolitikája révén csupán annyit tud mondani, hogy megrendüléssel szemléli a folyamatot.
Gazdasági nyomásgyakorlás következhet?
Hozzátette: ha az EU nem alkalmas és nem áll készen arra, hogy megfelelő külpolitikai választ adjon, akkor
Az EPP frakcióvezetője kiemelte, hogy Törökország gazdaságilag 70-80 százalékban az EU-tól függ, ezért a jövő heti EU-csúcson azt a választ kell megfogalmazni a szíriai műveletre és arra, hogy Ankara 3,8 millió menekült Európa felé indításával fenyeget, hogy „Kedves Erdogan, készen állunk tárgyalni megoldásokról, és partneri kapcsolatot akarunk, de nem tűrjük a zsarolást, és gazdasági következményeket von maga után, ha továbbra is ezen az agresszív úton jársz”.
Ankara és helyi szövetségese, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) ellenzéki fegyveres csoport szerdán indította a Béke Forrása fedőnevű offenzíváját Északkelet-Szíriában a Törökország által terrorszervezetnek minősített, Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia és az IÁ ellen. Az offenzíva deklarált célja az, hogy elhárítsa a Törökország déli határát Ankara szerint fenyegető terrorveszélyt és egy biztonsági övezetet létrehozva szavatolja a Törökországban tartózkodó szíriai menekültek hazatérését.
(MTI)