Retteg a brit lap Trump elnökségétől: Orbánról sem feledkeztek meg
Az európai vezetési válságok Trump kezére játszhatnak szokásos oszd meg és uralkodj–taktikájában, az új amerikai elnökkel Európa rosszul járhat – írja a The Guardian.
15%-kal többen voksolnának rájuk, mint a Munkáspártra.
15 százalékpontos előnyt jelez a Boris Johnson vezette toryknak egy friss brit közvélemény-kutatás. A megkérdezettek 37%-a voksolna a konzervatívokra egy esetleges előrehozott választáson, míg a Munkáspárt csak a szavazatok 22%-ára számíthatna.
Rázós heteken van túl Johnson és pártja: előbb húsz képviselő hagyta ott a parlamenti frakciót, a brit legfelsőbb bíróság pedig a jövő héten dönt arról, hogy valóban alkotmányellenes volt-e a parlament működésének felfüggesztése. Johnson kritikusai azzal vádolják a miniszterelnököt, hogy csak azért küldte szabadságra a képviselőket, hogy elkerülje a további vitát a brexitről.
Habár a brit parlament elfogadott egy olyan törvényt, ami megtiltaná a megállapodás nélküli kilépést az Európai Unióból, Johnson kijelentette: nem fogja a határidő meghosszabbítását kérni az európai politikusoktól, ha október 31-ig nem sikerül megállapodást kötni az Egyesült Királyság kilépéséről.
Elképzelhető, hogy október 14-e, a parlament első ülésnapja után is folytatódnak a csatározások, sőt, az is, hogy Johnson akár törvényellenesen is kivezeti az Egyesült Királyságot az Unióból – megállapodás nélkül.
A felmérés tanúsága szerint legutóbbi parlamenti manőverei nem csökkentették Johnson szavazóbázisát. A konzervatív párt szavazói között sokan szavazatak a kilépésre 2016-ban.
A Munkáspárt ügyén az sem segít, hogy a párt aktivista szárnya egyértelműen Tom Watson, a párt egyik első emberének eltávolítása mellett foglalt állást a brightoni pártkonferencián.
A nyitóképen: Boris Johnson és Jean-Claude Juncker Luxemburgban. (MTI/EPA/Julian Warnard)