Joachim Gauck (Rostock, 1940) német evangélikus lelkész, teológus, politikus, akit keletnémet rendszerváltásban betöltött fontos szerepe után végül 2012-ben német szövetségi államfővé választottak, és e tisztségét 2017-ig töltötte be.
A volt államfő a Focus magazinnak adott interjújában a német társadalom megosztottságáról, a keletnémet frusztrációról, az AfD követőinek kirekesztéséről, és a liberális elitből hiányzó toleranciáról beszélt. Kifejtette: Németország megosztottsága 30 évvel a berlini fal leomlása után is látható, és rámutatott: a baloldali liberális elitnek meg kell tanulnia tolerálni azt, hogy a társadalom egy része másként gondolkodik – még akkor is, ha ez nemtetszését és elutasítását váltja ki.
Gauck hozzátette: fel kell ismerni, hogy nem mindenki demokráciaellenes, akinek más a véleménye. A régimódi, konzervatív, sőt reakciós emberek már a társadalom nem elhanyagolható részét képezik, és ez vélhetően így is fog maradni, ezért valódi toleranciára van szükség – emelte ki. Az AfD választási sikereinek fényében a párt támogatóinak elszigetelésétől és a társadalmi viták leszűkítésétől intett óva. A volt államfő veszélyesnek nevezte, hogy baloldali liberális körökből többen általánosságban véve mindent elutasítanak, illetve a demokráciára nézve kockázatosnak ítélik azt, ami a politikai középhez vagy az Uniópártokhoz képest jobbra helyezkedik el.
Nem minden alkotmányellenes, amit nem fogadunk el
A volt szövetségi elnök úgy látja: a társadalmon belüli hangulat egyre inkább kiéleződik, mely leginkább akkor vált érezhetővé, amikor az első bevándorlási eufória után Németországban megosztó téma lett a migráció problematikája. Rámutatott: egy nyitott társadalomban nem kell mindent elfogadni, de tudomásul kell venni, hogy nem minden alkotmányellenes, amit nem fogadunk el. Van, ami talán nem túl modern vagy talán kifejezetten reakciós, de attól még nem bűncselekmény vagy erkölcsileg elítélendő.
Gauck szerint Kelet-Németországban még mindig átalakulóban van a társadalom: az ott élőknek nagy erőfeszítések árán kellett elsajátítania egy teljesen új rendszert. Munkanélküliség volt, elveszett az elismerés és a biztonság, ráadásul úgy, hogy az életet korábban a diktatúra alakította, ahol nem volt szabad véleménynyilvánítás, szabad sajtó, szabad választások, és így tovább. Ezáltal egy egyedi személyiségtípus alakult ki az NDK-ban.