Ez nem „cserbenhagyásos evangelizáció” – interjú a Ferenc pápa nevét viselő kávézó alapítóival
„Isten sosem fárad bele a megbocsátásba” – ha csak annyit ér el a Café Francesco, hogy ez a falára írt üzenet bevésődik a szívekbe, már megérte.
Ő az első, aki a média világán túlról érkezett.
Az olasz Matteo Bruni személyében új szóvivője van hétfőtől a Szentszéknek; ő az első olyan világi személy, aki nem újságíróként tölti ezt a tisztséget. A 43 éves Matteo Bruni a Vatikánban akkreditált tudósítóknak küldött levélében tájékoztatott arról, hogy hétfőtől átvette a sajtóközpont vezetését Alessandro Gisotti ideiglenes szentszéki szóvivőtől. Bruni az utóbbi három év alatt negyedik szentszéki szóvivő a Vatikánban.
Matteo Bruni 2009 óta dolgozik a vatikáni sajtóközpontban, amely a Szent Péter-tér közvetlen közelében található. 2013-től az akkor megválasztott Ferenc pápa külföldi látogatásainak szervezője volt, 2016-tól a vatikáni médiaközpontban dolgozott, elsősorban a Szentszéknél dolgozó tudósítók akkreditálásával foglalkozott. Bruni gimnazista kora óta a római székhelyű Szent Egyed közösség tagja.
A vatikani sajtóközpont élére Matteo Brunival első alkalommal került olyan világi személy, aki nem újságíró, de jártas a szentszéki kommunikáció világában.
A szentszéki szóvivő szerepköre jelentősen átértékelődött az utóbbi években. A korábban nem létező vatikáni kommunikációs iroda legelső vezetője Joacquín Navarro-Valls spanyol újságíró volt 1984-től 2006-ig, vagyis teljesen lefedte II. János Pál pápaságát. A lengyel pápa elérkezettnek érezte az időt, hogy a Szentszék saját sajtóközponttal, szóvivővel rendelkezzen, és a világi sajtónak is szolgáltasson információkat. Navarro-Valls 2017-ben hunyt el.
XVI. Benedek 2005-ös megválasztását követően az új egyházfő az olasz jezsuita Federico Lombardit bízta meg a feladattal, aki a Vatikáni Rádió és a Vatikáni Televízió (CTV) éléről került a szentszéki szóvivő székébe.
Lombardi atya Ferenc pápa 2013-as megválasztása után is a helyén maradt egészen 2016 júliusáig, amikor a Vatikánban megkezdett reformok a szentszéki kommunikációs hivatalok addigi szerkezetét is átalakították. Ezután a szentszéki szóvivő egy amerikai újságíró, Greg Burke lett, közvetlen helyettese pedig a spanyol újságírónő Paloma Garcia Ovejero. Eredeti terveik szerint a szentszéki sajtóközpont nemzetközi jellegét kívánták erősíteni, az olasz nyelvet angollal helyettesítve. 2018 decemberében azonban az olasz Alessandro Gisotti váltotta őket, aki ideiglenesen vállalta a szentszéki szóvivői feladatot.
(MTI)