A tűzszünet tesztje: késeléses merénylet Tel-Avivban és izraeli rajtaütés Dzseninben
A gázai tűzszünettel sem nyugodtak le a kedélyek: az izraeli hadsereg akciót hajtott végre, míg egy arab zsidókat akart ölni.
Izrael Állam Legfelsőbb Bírósága felfüggesztette azt az áprilisban született első fokú ítéletet, amely kiutasította volna Omar Shakirt az országból. Shakir a nemzetközi jogvédő civil szervezet, a Human Rights Watch (HRW) izraeli és palesztin területekre delegált igazgatója. A vele szemben folytatott eljárást az izraeli Stratégiai Ügyek Minisztériuma, valamint a Belügyminisztérium kezdeményezte, amiért – állításuk szerint – Shakir támogatja az úgynevezett Bojkott, Tőkekivonás, Szankciók (BDS) nevű Izrael-ellenes nemzetközi bojkottmozgalmat.
A kiutasításról szóló tárgyalásokon a minisztériumok elsősorban azzal érveltek, hogy Shakir és a HRW a jogvédelmi tevékenység álcája alatt valójában Izrael-ellenes üzeneteket terjesztenek. A HRW ügyvédje, Michael Sfard ugyanakkor azt hangoztatta, hogy az egész kiutasítási üggyel a kormány pusztán azt kívánja leplezni, hogy valójában nem egy adott személlyel, hanem konkrétan a HRW-vel szemben igyekszik fellépni.
A védelem másik fő érve az volt, amikor Sfard felhívta a figyelmet arra, hogy nem szabad kiutasítani egy olyan személyt, aki egyszer már megkapta a letelepedési engedélyt. A minisztériumok álláspontja szerint azonban a hatóságok továbbra is felléphetnek ilyen személyekkel szemben, amennyiben az általuk végzett Izrael-ellenes bojkottot támogató tevékenység „folyamatos és aktív.”
A HRW ugyanakkor rámutatott, hogy vád nem szolgáltatott semmiféle információt arra vonatkozóan, hogy Shakir részt vett volna ilyen tevékenységben mióta a HRW helyi képviselőjévé vált. A Belügyminisztérium ugyan bemutatott a bíróság előtt Shakirtól származó nyilatkozatokat, de ezek mindegyike azt megelőzően született, hogy Shakir csatlakozott volna a HRW-hez. Az ügyvéd elismerte ugyanakkor, hogy Shakir és a HRW valóban figyelmeztetett cégeket arra, hogy a Ciszjordániába irányuló befektetések akár nemzetközi jogot is sérthetnek. Hangsúlyozta azonban, hogy ezen kommunikáció során sosem bátorítottak Izrael-ellenes bojkottra.
2018 júniusában aztán a vád újabb Shakirtól származó megnyilatkozásokat tárt a bíróság elé annak érdekében, hogy bizonyítsa: a HRW igazgató továbbra is támogatja a BDS mozgalmat. Így például kiderült, hogy 2017-ben egy bahreini FIFA találkozón Shakir a HRW nevében igyekezett rávenni a nemzetközi labdarúgószövetséget, hogy foganatosítson szankciókat az izraeli labdarúgással szemben.
A bíróság végül idén áprilisban helyt adott a két minisztérium keresetének, és kiutasította az országból Shakirt, aki a döntés ellen a Legfelsőbb Bírósághoz fellebbezett, amely az eljárás idejére felfüggesztette a döntés végrehajtását. Shakir így egyelőre megmenekült a kiutasítástól, egyelőre azonban még nem tudni, hogy pontosan mikor kerül majd sor az ügyet végleg eldöntő tárgyalásra.