Forráspont
Június eleje óta azonban megint nagy a nyugtalanság Albánia-szerte. A Bild német napilap 16 olyan rögzített hangfelvételt tett közzé, amelyekből
kiderül, Rama pártjának milyen kapcsolatai vannak bűnözői körökkel,
és hogyan vásároltak szavazatokat például a legutóbbi önkormányzati választásokon.
Az eset kísértetiesen emlékeztet Ilir Meta botrányára, ezúttal azonban Edi Rama és pártja távozását követelik az ellenzékiek – jelen esetben a jobbközép oldal, élén a Demokrata Párttal, akik a kormány lemondása után átmeneti kormány kinevezését és előrehozott választások kiírását akarják.
Tiranai zavargások
A mostani politikai környezetben nem lehet tiszta választásokat tartani – vélte az államfő, Ilir Meta, és elhalasztotta a voksolást. Ez azonban egy olyan pont, ahol tisztán ki lehet venni az elnök és a miniszterelnök közti ellentétet. A korábbi politikai szövetségesek ugyanis mára egymás ellenfelei lettek, ami legutóbb januárban éleződött ki nyilvánosan is, amikor a miniszterelnök a 28 éves Gent Cakajt akarta kinevezni külügyminiszternek. A Belgiumban, valamint a budapesti CEU-n diplomázott, koszovói származású Cakaj az államfő szerint nem elég tapasztalt a tárca vezetésére, és megtagadta kinevezését – erre Edi Rama egy újabb sakkhúzással hivatalosan maga vette át a külügyminiszteri címet, de facto azonban Cakajra bízta a diplomácia vezetését (ebben a minőségben fogadta Szijjártó Péter is májusban Budapesten).
Mondani sem kell, hogy ezek az ügyek nem tesznek jót Albánia uniós törekvéseinek. Bár az Európai Unió albániai képviselete szerint is Tirana „elvégezte a házi feladatot”,
a politikai instabilitás szemlátomást meghátrálásra késztette Németországot és Franciaországot is,
és így a júniusi szakminiszteri találkozón a tagállamok úgy döntöttek, Albánia – és a vele „egy kosárban” lévő, pont az EU-csatlakozás érdekében átnevezett Észak-Macedónia – csatlakozási tárgyalásainak megkezdéséről néhány hónap múlva, legkorábban ősszel döntenek majd. Ez persze csalódást okozott mindkét érintettben, hiszen az uniós delegációk mind pozitívan értékelték a reformokat, de – ahogy Észak-Macedóniában is – Albániában is vannak olyan tényezők, amik óvatosságra intik a közösséget, és ha csak a júniusi, hetekig tartó, olykor tízezres részvételű tüntetéseket vesszük, valamilyen szinten érthető is.
A kétfejű sas