Az orosz agressziókat nem menti se Koszovó, se Irak, se Líbia, egyetlen a Nyugat által elkövetett nemzetközi jogszegés sem
A cél a történelem kezdete óta ugyanaz a hadviselésben: a győzelem, az akarat rákényszerítése az ellenségre.
Eszkalálódni látszik a mélyben izzó szerb-albán konfliktus.
Legalább tizenhárom koszovói szerbet, köztük rendőröket fogott el szervezett bűnözés gyanújával a Rosu koszovói különleges rendőri alakulat kedden Észak-Koszovóban, az akció során több helyen lövöldözés volt, ketten megsebesültek – értesült a szerbiai közszolgálati televízió (RTS). Későbbi információk szerint összesen 19 szerb rendőrt fogtak el a koszovói hatóságok, köztük két parancsnokot, valamint 9 civilt. Állítólag 4 szerb rendőr sebesülést okozták az koszovóiak. Rajtuk kívül/velük együtt még két ENSZ-alkalmazottat – köztük egy orosz állampolgárt – vettek őrizetbe a ROSU tagjai.
Egyébként a koszovóiak közlése szerint hónapok óta tartó nyomozás eredményeként csaptak le az egyebek mellett szervezett bűnözéssel, csempészettel és illegális kereskedelemmel gyanúsított szerbekre.
A lövöldözés jól hallható a beágyazott videón, de hatalmas füstoszlop is kivehető, ez valószínűleg ennek a barikádnak a tüze lehet.
Thaci: az uniós csatlakozás miatt volt az akció
Hashim Thaci koszovói elnök arra szólította fel a koszovói szerbeket, hogy ne szálljanak szembe a rendőrséggel, maradjanak nyugodtak, és segítsék a hatóságok szervezett bűnözés elleni harcát. Hozzátette, a szervezett bűnözés elleni harc Koszovó európai uniós csatlakozásának egyik feltétele. A koszovói államfő a közösségi médiában azt írta, az illegális cselekmények elkövetői rács mögé fognak kerülni. Hozzátette: az akció nem egyes nemzetiségek, hanem bűnözők ellen irányult. Ramush Haradinaj kormányfő pedig arra kérte Belgrádot, hogy ne ássa alá a bűnözés elleni harcot.
Marko Djuric, a szerb kormány Koszovó-ügyi irodájának vezetője szerint azonban nem bűncselekmények miatt, inkább megfélemlítésből léptek be a koszovói különleges rendőrök a szerbek lakta területre, az albánok így akarják rettegésben tartani és elűzni otthonából a kisszámú koszovói szerbséget.
Harckészültségben a szerbek
Helyszíni beszámolók szerint a koszovói rendőrség ellenállásba ütközött, a szerbek ugyanis Zubin Potokban például barikádokat állítottak, hogy megakadályozzák egy helyi szerb rendőrségi vezető elfogását. A Rosu áttört az útzárlaton, és elfogta a gyanúsítottat.
Aleksandar Vucic szerb elnök az események miatt teljes harckészültségbe helyezte a hadsereget, összehívta a nemzetbiztonsági tanácsot, valamint felhívta az Európai Unió figyelmét arra, hogy Szerbia cselekedni fog, amennyiben a Rosu tagjai nem hagyják el Észak-Koszovót. Kedd este azonban már arról számoltak be különböző híradások, hogy a szerb hadsereg egyes egységei elindultak a Koszovó felé.
A ROSU tagjai Észak-Koszovóban: Forrás: Balkan Insight / Twitter
Előző nap este a szerb elnök arról beszélt a belgrádi parlamentben, hogy két út lehetséges Koszovóval kapcsolatban, de nem zárta ki egy újabb fegyveres konfliktus lehetőségét sem. Erről bővebben itt írtunk.
Magyar katonák avatkoztak volna be?
A NATO koszovói missziója a feleket nyugalomra intette, de arról nem adott hírt, hogy készültségbe helyeznék-e a KFO többnemzetiségű erők – köztük magyar – katonáit. Később az MTI idézte a KFOR parancsnokát, Vincenzo Grassót, aki megerősítette, hogy a koszovói rendőrség a pristinai ügyészség utasítására tartóztatja le egy szervezett bűnözéssel gyanúsított csoport tagjait, de az akció nemcsak a szerbek lakta Észak-Koszovóban, hanem Koszovó teljes területén zajlik, és nem a szerbek ellen irányul.
Még idetartozik, hogy a szerb elnök szerint a KFOR magyar katonái közbe akartak lépni, de a parancsnok visszahívta őket azzal az indokkal, hogy korrupció elleni harcról van szó. A Honvédelmi Minisztérium a szerb elnök kijelentésével kapcsolatban a következőket közölte: „Minden alapot nélkülöznek azok a hírek, amelyek a magyar katonákat hozták összefüggésbe a Koszovói Rendőrség valamint annak különleges alakulata korrupcióellenes akciójával. A Magyar Honvédség katonái a KFOR misszióban NATO irányítás alatt, tehát nem önállóan, hanem a KFOR parancsnokának közvetlen alárendeltségében és utasításai alapján tevékenykednek.”
Az orosz külügyminisztérium Koszovót vádolja a provokációval – jelentette a Reuters. A belgrádi orosz nagykövetség pedig követeli, hogy a koszovói albán rendőrök által őrizetbe vett orosz ENSZ-alkalmazottat engedjék szabadon, aki az RT közlése szerint orvosi kezelésre szorul. Későbbi információk szerint őt és a másik, őrizetbe vett ENSZ alkalmazottat szabadon engedték a koszovói hatóságok, de állítólag egy kórház intenzív osztályán kezelik egyiküket.
11 éve megoldatlan a helyzet
Koszovó, Szerbia egykori déli tartománya 2008-ban egyoldalúan kikiáltotta függetlenségét, ezt azonban Belgrád azóta sem hajlandó elismerni, és mindent megtesz, hogy fenntartsa befolyását északi részében, ahol a koszovói szerb kisebbség döntő része él.
A brüsszeli közvetítéssel 2013-ban megkötött szerb-koszovói megállapodásban foglaltak tiltják a szóban forgó különleges rendőrségi egység Észak-Koszovóba vonulását a NATO és a helyi szerb vezetés beleegyezése nélkül, valamint azt is tiltják, hogy a szerb hadsereg bevonuljon Koszovóba.
(MTI)