Áramkimaradások: Guaidó ellen indított vizsgálatot a venezuelai főügyészség

2019. március 13. 06:40

Egy venezuelai-spanyol állampolgárságú újságírót egy napig fogva tartottak a rezsim titkosrendőrei.

2019. március 13. 06:40

A venezuelai vádhatóság vizsgálatot indított Juan Guaidó ellenzéki vezető ellen az ország áramellátásának állítólagos elszabotálása miatt - jelentette be kedden Tarek William Saab venezuelai főügyész. Saab hangsúlyozta: az áramkimaradások miatt erőszakos cselekmények, rablások és fosztogatások történtek. A főügyész kiemelte: a pánikkeltők és provokátorok ellen is vizsgálatot indítanak, akik az erőszakban lelik örömüket és fosztogatásokra tüzelik a népet.

Juan Guaidó. MTI/EPA Fotó

A caracasi vezetés azzal vádolja az Egyesült Államok támogatását élvező ellenzéket, hogy kibertámadást indított az áramszolgáltatási rendszer ellen. Guaidó és Washington viszont az évek óta rosszul folytatott gazdálkodást és korrupciót teszik felelőssé az elektromos infrastruktúra összeomlásáért.

Nem engedték be Kolumbiába a Maduro-klán tagjait

A venezuelai sajtószakszervezet (SNTP) keddi Twitter-bejegyzése szerint a venezuelai hírszerző szolgálat (SEBIN) hétfőn este őrizetbe vett egy venezuelai-spanyol állampolgárságú rádiós újságírót, Luis Carlos Díazt, akit azzal vádolnak, hogy köze volt a „szabotázsakcióhoz”. A férfit a SEBIN épületében tartották fogva. Közel egy nappal később a munkahelye, az Unión Radio az internetes oldalán közölte, hogy szabadon engedték a munkatársát. Az SNTP egy másik Twitter-bejegyzésében arról számolt be, hogy a SEBIN átkutatta Díaz lakhelyét. A hatóságok számítógépeket, pendrive-okat, mobiltelefonokat és pénzt foglaltak le. Díaz eközben bilincsbe verve állt, és arról beszélt, hogy összeverték az őrizetben – írta a sajtószakszervezet. Díaz szabadon engedését követelte kedden Guaidó és az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű, a sajtószabadság előmozdításával foglalkozó New York-i szervezet is.

A kolumbiai bevándorlási hivatal kedden közölte, hogy megtiltotta a belépést 10, a hivatalban lévő venezuelai elnökhöz, Nicolás Maduróhoz közeli embertől, köztük unokatestvérétől, annak feleségétől, három gyereküktől és további öt rokonuktól. Az északkelet-kolumbiai La Guajira megye székhelyére, Riohachára akartak eljutni, azt állítva, hogy „a hőség kibírhatatlan Venezuelában” – mondta a hivatal egy szóvivője. „Nem fogjuk hagyni, hogy míg venezuelaiak halnak meg kórházakban az áramhiány miatt, addig Maduro rendszeréhez közeli emberek jöjjenek Kolumbiába üdülni, hogy elmeneküljenek a valóság elől, amellyel a rezsim által kínzott nép kénytelen szembenézni” – fogalmazott Christian Krüger, a kolumbiai bevándorlási hivatal igazgatója.

Húsznál többen haltak meg az áramhiány miatt

A Médicos Por La Salud (Orvosok az Egészségügyért) nevű, venezuelai civil szervezet hétfői közlése szerint 21-re nőtt azoknak a száma, akik meghaltak a kórházakban az áramkimaradások miatt. Jorge Rodríguez venezuelai tájékoztatási miniszter kedden azt állította, hogy szinte teljes egészében helyreállították az áramszolgáltatást az országban.

A latin-amerikai ország ellenzéki többségű, de hatalmától megfosztott parlamentje hétfőn hirdetett szükségállapotot az országot több napja sújtó áramkimaradások miatt a nemzetgyűlés vezetője, az önmagát januárban Venezuela ideiglenes elnökévé kikiáltó Juan Guaidó kérésére. A dél-amerikai ország nagy részében a múlt csütörtök óta nincsen áram, mivel meghibásodott a világ legnagyobb vízerőművei közé tartozó Guri-gát. A nemzetgyűlés ugyanakkor nem rendelkezik a szükséges jogkörrel ahhoz, hogy érvényesítse a szükségállapotot addig, amíg a hivatalban lévő elnök, Nicolás Maduro a helyén van. Bár Guaidót az Egyesült Államokkal az élen mintegy ötven – köztük számos európai – ország ismerte el ideiglenes elnöknek, az országban jelentős hatalmi tényezőt formáló hadsereg hivatalosan továbbra is Maduro mellett áll.

(MTI)

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Himalája
2019. március 13. 14:32
"Egy olajban gazdag országot le tudott amortizálni" Az orszából nem mindenkit tudott lemortizálni, pld. a volt Venezuelai olajbárók a mai napig is jól élnek Floridán. Sőt, sokan közülük, akik otthon maradtak, szintén jól élnek. Ettől függetlenül, mind nagyon szeretné az újraprivatizálást.
Mr.Falafel
2019. március 13. 08:54
Nincs itt semmi rendkívüli. Maduro megbukott. A szabotázsok egyedül neki hoztak hasznot, mindenki más részéről értelmetlen lett volna. Most azt mondom, itt az ideje, hogy a NATO-USA szarrá bombázza ezt a geci diktátort.
bunko_jobbos
2019. március 13. 08:25
Klasszikus manőverek mindkét oldalon. 1. Mikor az ember nagy szarban van, akkor elkezd kapálózni. Ilyenkor jönnek ezek a szabotázsos dumák. Valakire mindig rá kell kenni a szart, azt nem mondhatod,hogy fingos sincs, mi történik, mert akkor a sajátjaid is elfordulnak tőled. 2. A másik oldal nagy erőkkel nyomat egy embert, mert azt reméli tőle, hogy ha végül ő nyer, akkor majd KURVA sokat fog rajta keresni. Pl. nekik adja az olajkoncessziókat meg még mindent, amit lehet. Persze megy a megdolgozás a segélyekkel, hogy sok embernek szimpatikusak legyenek. Ja, az aranyat sem adják vissza. Érdemes elgondolkodni, hogy ki a faszom találta ki, hogy a biztonsági készletet külföldön kell tárolni. :-))))) A tanulság az, hogy a gazdaság az első. Ha az megy, akkor mindent elfogadnak az emberek, ha nem, akkor semmit. Persze hülyéknek nehéz terep az, mert csak sokára derül ki, hogy elbaxták. Van egy ismerősöm, tök jókat beszélgettünk sokáig, de mikor vele kellett dolgoznom, öntenem, akkor derült ki, hogy segg hülye. Mindenre elbaszná a pénzt, úgy kell visszafogni. Egyszerűen nem ért agzadasághoz. Ez a Maduro is ilyen lehet. Buszsofőr. Szóval, ha Viktorék továbbra is úgy csinálják, hogy az embereknek fejlődést okoz, akkor még csinálhatják sokáig, bármit. Ha a libsik jól csinálták volna 2010 előtt, akkor már rég bevezethették volna a 15. nemet meg buzivécéket. Az emberek leszarnák, ha úgy érzik, hogy jól élnek. Kádárnál is ez volt. Nem kellett jól élni, mert pl. Ausztriához képest nyomortelep voltunk, de erről nem tudtak az emberek, az érzés a lényeg.
twist
2019. március 13. 08:20
Guaido kikiáltotta magát államfőnek, miközben van egy demokratikusan megválasztott elnök. Az USA persze rögtön mellé állt, mert így könnyebb lesz megszerezni az olajat. Erről szól minden. Az amerikaiak évek óta tönkre akarják tenni Venezuelát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!