Ilyen még nem volt: a liberális elitek egy része már a demokráciát akarja kiiktatni
Minden polgárnak tisztában kell lennie ezzel, ahol épp választásra kerül sor. Boris Kálnoky írása.
Trump elnök szükségállapotot rendel el az Egyesült Államokban, hogy az USA nemzeti vésztartalékából építhesse meg a déli határ menti falat.
Donald Trump elnök aláírja a kormányzat működéséhez szükséges finanszírozást biztosító törvényt, utána pedig rendkívüli állapotot hirdet – jelentette be közleményében a washingtoni Fehér Ház szóvivője, Sarah Huckabee Sanders helyi idő szerint csütörtök délután.
A szóvivő hangsúlyozta: az elnök ígéretéhez híven aláírja a kormányzat működését finanszírozó törvényt, és hoz egy másik döntést is – beleértve a rendkívüli állapot kihirdetését – annak érdekében, hogy „biztosítsa a nemzet biztonságát, és véget vessen a határon kialakult humanitárius válságnak".
Mitch McConnell, a szenátusban többséggel rendelkező republikánus frakció vezetője - Donald Trumpra hivatkozva – már a Fehér Ház bejelentése előtt közölte a hírt a felsőházban. Hozzátette: támogatni fogja a rendkívüli állapot kihirdetését.
Nancy Pelosi demokrata párti házelnök a bejelentés után közölte: megítélése szerint az amerikai-mexikói határon kialakult helyzet nem rendkívüli, nincs ok a rendkívüli állapot kihirdetésére. A képviselőház demokrata párti többsége „megfelelő választ fog adni" az elnök döntésére – hangsúlyozta. Újságírói kérdésre, amely szerint lehetséges-e, hogy jogilag megtámadja a rendkívüli állapot kihirdetését, Pelosi azt mondta: lehetséges, „ez is egy opció".
A részleges kormányzati leállást megakadályozó törvényről a kongresszusban várhatóan péntekre virradóra szavaznak.
(MTI)