Bekeményít egy EU-s ország: ha minden a tervek szerint halad, visszatérhetnek Szíriába a migránsok
Jelentős változások jöhetnek a nyugat-európai országban.
Nemzetközi igazságügyi segítséget is kérnek a szíriai kurdok a mintegy 1300 külföldi dzsihadista pereihez.
Mazlum Abdi tábornok, az amerikai támogatást élvező Szíriai Demokratikus Erők (SDF) kurd-arab ernyőszervezet vezetője felkérte az Egyesült Államokat, hogy ne vonjon ki minden katonát Szíriából. Az SDF vezetője egy észak-szíriai katonai támaszponton amerikai újságíróknak tartott sajtóértekezleten hétfőn azzal érvelt: a további katonai jelenlétre azért volna szükség, hogy megvédjék a kurdokat Törökországtól és egész Szíriát attól, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezet újra erőre kapjon. Abdi tábornok szerint 1500 amerikai katonának kellene a közel-keleti országban maradnia.
Az SDF fő erejét adja a kurd Népvédelmi Egységek (YPG) nevű milícia, amelyet Ankara terrorszervezetnek tekint, s ismételten katonai akciót helyezett kilátásba ellene. „Úgy érzem, hogy az amerikai erőknek velünk kell maradniuk, nem szeretnénk, ha elhagynák Szíriát, de végül is övék a döntés” – fogalmazott a tábornok. Abdi nemcsak Washingtont, hanem Párizst és Londont is sürgette, hogy maradjanak az országban a francia illetve, brit csapatok.
Mégis maradnak amerikai katonák?
Mazlum Abdi felvetésére a Fehér Ház egyelőre nem reagált, az Egyesült Államok Középső Parancsnokságának vezetője, Joseph Votel azonban leszögezte: „jelenleg nem ezen az úton haladunk”, majd hozzátette, hogy a csapatkivonást végrehajtják.
Donald Trump amerikai elnök tavaly decemberben rendelte el, hogy a Szíriában lévő, valamivel több mint kétezer főt számláló katonai kontingenst teljes egészében vonják ki Szíriából. Bár tervét mind republikánus, mind demokrata párti politikusok bírálták, s Jim Mattis védelmi miniszter részben emiatt nyújtotta be lemondását, valamint John Bolton nemzetbiztonsági tanácsadó is a kontingens maradását szorgalmazza, az elnök eddig hajthatatlannak mutatkozott.
A The Wall Street Journal című lap értesülései szerint azonban a katonai vezetők készülnek arra is, hogy – a Fehér Ház álláspontjának megváltozása esetén – egy kisebb kontingens mégis maradna Szíriában. Maga Votel tábornok a hét végén szintén utalt rá, hogy „a hadsereg elég rugalmas ahhoz is, hogy néhány katona maradjon” Szíriában.
Nemzetközi segítségek kérnek a külföldiek pereihez
Nemzetközi különbíróságok felállítására szólították a világszervezetet a szíriai kurdok az általuk elfogott külföldi dzsihadisták elleni eljárások lefolytatásához. A származási országok eddig nem reagáltak a kurdok követeléseire, hogy az Iszlám Állam terrorszervezet tagjait fogadják vissza – jelentette ki Musztafa Bali, az amerikai támogatást élvező Szíriai Demokratikus Erők (SDF) kurd-arab ernyőszervezet szóvivője keddre virradóra.
Bali a dpa német hírügynökségnek elmondta, hogy Észak-Szíriában nincsenek meg a feltételei a szélsőségesek elleni eljárások lefolytatásának. Ugyanakkor egy mindenkit kielégítő megoldást jelenthetnének az ENSZ égisze alatt zajló perek. A szóvivő szerint az SDF az iraki állampolgárokat nem számítva eddig mintegy 1300 külföldi dzsihadistát fogott el Szíriában. Mint mondta, egyeseket harc közben kapták el, míg mások megadták magukat. Őket jelenleg észak-szíriai táborokban helyezték el. Az SDF köreiből úgy tudni, hogy a külföldiek többsége szaúdi állampolgár, nyolcszázan európai országokból származnak.
A Szíria északi részét ellenőrző kurd hatóságok hétfőn leszögezték, hogy nem engedik szabadon az Iszlám Állam elfogott, külföldi állampolgárságú dzsihadistáit, de hazájuknak felelősséget kell vállalnia értük. Szűk családjukkal együtt összesen 3000 főről van szó, de számuk napról napra nő.
Donald Trump amerikai elnök a hétvégén azzal fenyegetőzött, hogy a szélsőségeseket elengedik, ha származási országuk nem fogadja vissza őket. Trump hétvégi Twitter-üzenetében felszólította Nagy-Britanniát, Franciaországot, Németországot és más európai szövetségeseit, hogy fogadják vissza és állítsák bíróság elé azt a több mint 800 dzsihadistát, akiket Szíriában fogtak el. Az amerikai elnök jelezte, hogy elutasító válasz esetén szabadon engedik a szélsőségeseket. Az Egyesült Államok nem szívesen nézné végig, ahogy az iszlamisták visszaszivárognak Európába, mert a várakozások szerint oda akarnak majd menni – figyelmeztetett Trump.
Az SDF készen áll az iszlamisták utolsó szíriai zárványának felszámolására, totális katonai vereséget mérve a szélsőségesek kalifátusára. Dzsija Furát, az SDF egyik katonai parancsnoka szombaton elmondta, hogy a megmaradt dzsihadistákat körbezárták az iraki határon fekvő egyik kis faluban. Legutóbbi értesülések szerint az Iszlám Állam több mint 300, nagyrészt külföldi dzsihadistája tárgyalások segítségével igyekszik kijutni a délkelet-szíriai Baghúz településéből, s sok civilt ejtettek túszul, hogy így erősítsék az alkupozíciójukat.
(MTI)