Kimondta az igazságot az abortuszról egy francia TV csatorna – hatalmas bírságot kaptak érte
Arra hivatkoztak, hogy a magzat nem tekinthető élőlénynek, így az abortusz nem minősíthető halálozási oknak.
Félő, hogy az amerikai csapatok szíriai kivonása után az iszlamistákat szabadon engedik, ezért a franciák inkább hazaszállítják, majd bíróság elé állítják a dzsihadista állampolgárokat.
Nicole Belloubet francia igazságügyi miniszter csütörtökön megerősítette, hogy a kormány hazaszállítja Franciaországba a kurdok által Szíriában fogva tartott francia állampolgárságú dzsihadistákat, miután félő, hogy az amerikai csapatok szíriai kivonása után az iszlamistákat szabadon engedik.
A franciák az ellenőrzés mellett döntöttek
„Hoztunk egy döntést, miszerint az ellenőrzést előnyben részesítjük és a franciaországi hazaszállítást preferáljuk” – mondta a tárcavezető az RTL kereskedelmi rádióban, megerősítve, hogy a francia hatóságok „több lehetőséget" is mérlegeltek.
„Az amerikai csapatkivonás bejelentése által teremtett új helyzet megkavart mindent, és természetes, hogy felkészülünk azon franciák hazatérésére, aki Szíria északi részén vannak” – tette hozzá. Megerősítette, hogy Párizs doktrínát váltott, miután eddig csak a gyerekeket tervezte hazaszállítani, amennyiben ahhoz az anyák hozzájárulnak, s jelezte, hogy a dzsihadistáknak és a feleségeiknek a helyszínen kell bíróság elé állniuk, és ott is kell letölteniük a büntetésüket.
„Most még persze semmi nem biztos. Nem ez az egyetlen forgatókönyv, de magától értetődik, hogy amennyiben a kurdok által fogva tartott franciákat szabadon engednék és kiutasítanák, mindannyiunk érdeke, hogy tudjuk, mi történik velük, minthogy hagyjuk őket szabadon, anélkül, hogy tudnánk, hol vannak” – fogalmazott Nicole Belloubet.
Christophe Castaner belügyminiszter is úgy vélte kedden, hogy a Szíriában fogva tartott francia dzsihadistákat „szabadon fogják engedni” az amerikai csapatkivonás után, és az emberek haza szeretnének majd térni Franciaországba. A tárcavezető megerősítette, hogy azok a franciák, akik esetleg kiszabadulhatnak az amerikaiak által fenntartott börtönökből az amerikai csapatkivonás következtében, azonnal bíróság elé kerülnek Franciaországban, ha hazaszállítják őket.
Edouard Philippe miniszterelnök pedig szerdán erősítette meg, hogy kívánatosabb a francia dzsihadistákat Franciaországban bíróság elé állítani, mint hagyni szabadon engedni Szíriában. Ugyanakkor nem zárkózott el attól a lehetőségtől sem, hogy az Irakban található francia dzsihadistákat viszont ott állítsák bíróság elé.
A hazatérőket mindenképpen bíróság elé akarják állítani
A Le Figaro című napilap értesülése szerint a kurdok által fogva tartott francia dzsihadisták „Irakba kerülnének át”. A lap úgy tudja, hogy 82 francia dzsihadistát francia kísérettel már átszállítottak Irakba, s már csak 28 nő és 48 gyerek van a szíriai kurdok fogságában. Az információt azonban Párizsban senki nem kívánta megerősíteni, a francia vezérkar pedig azt mondta a Reutres hírügynökségnek, hogy nincs tudomása az átszállításról.
Hivatalos információk szerint az Iszlám Állam dzsihadista szervezet ellen az Egyesült Államok által vezetett nemzetközi koalícióban harcoló, Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű kurd-arab koalíció mintegy 130 francia férfit, nőt és gyereket tart fogva francia források szerint.
Az igazságügyi miniszter szerint elsősorban kiskorú gyerekek találhatók a francia állampolgárságú foglyok között a kurdok szíriai táboraiban, akik a szüleikkel utaztak el a térségbe vagy pedig ott születtek. A tárcavezető becslése szerint 75 százalékuk hét évesnél fiatalabb kisgyerek.
„Ismerünk néhány nevet, de nem tudom megerősíteni, hogy a lista végleges. A franciákat különböző táborokban tartják fogva és még ellenőriznünk kell, hogy tényleg a táborokban vannak-e” – mondta a miniszter. Megerősítette, hogy a hazatérőket bíróság elé állítják.
„Már az a tény, hogy a harci területekre utaztak, önmagában büntethető bűncselekmény” – hangsúlyozta a miniszter, emlékeztetve arra, hogy hét év 30 év közötti szabadságvesztéssel sújthatók ezek a francia állampolgárok.
„Több olyan börtön is van Franciaországban, ahol az ilyen típusú elítélteket fogadni tudjuk. Ami a kiskorúakat illeti, ők a kiskorúakkal foglalkozó bírók elé kerülnek, és nekik is megoldást kell találni. Minden intézkedést megteszünk, a franciák biztonságának szavatolása a legfontosabb” – jelezte a miniszter elsősorban azoknak az ellenzéki politikusoknak, akik nem támogatják a dzsihadisták hazaszállítását.
Donald Trump amerikai elnök december végén jelentette be, hogy kivonják az amerikai katonákat Szíriából, mivel szerinte már legyőzték az Iszlám Államot a polgárháború sújtotta arab országban. A döntést több ország, köztük Franciaország is bírálta.
(MTI)