NATO-főtitkár: Oroszországnak van még egy „utolsó esélye" az INF-szerződés megőrzésére

2019. január 04. 16:13

„Nem reagáljuk túl az ügyet, de reagálunk, ha Oroszország továbbra is megsérti a szerződést" – mondta Jens Stoltenberg.

2019. január 04. 16:13

Oroszországnak van még egy „utolsó esélye" az atomrakétákról szóló orosz-amerikai szerződés fegyverzetcsökkentési szerződés (INF) megőrzésére – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár egy pénteki német interjúban.

Jens Stoltenberg a szárazföldi állomásoztatású, közepes és rövid hatótávolságú nukleáris rakéták megsemmisítéséről szóló szerződés körüli vitáról a dpa hírügynökségnek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok nem telepített újonnan ilyen fegyvereket Európába, Oroszország viszont igen. 

Ezek a NATO-besorolás szerint SSC-8 jelzésű, az orosz besorolás szerint pedig Novator 9M729 jelzésű fegyverek könnyen mozgathatóak, felszerelhetőek atomtöltettel és csapást lehet mérni velük európai városokra. 

Az európai NATO-tagok pedig ugyan nem részesei a szerződésnek, de „végül is Európáról van szó, mert ezek a rakéták csak Európát érnék el, és így növelik egy Európára korlátozódó atomháború kockázatát". Ezért „továbbra is multilaterális keretben" – több oldal bevonásával – kell kezelni az ügyet - hangsúlyozta az észak-atlanti szövetség főtitkára.

Mint mondta, nem kíván találgatásokba kezdeni arról, hogy mi lenne a válasz, ha Oroszország nem ragadná meg az esélyt az INF-szerződés megőrzésére. Most elemezni kell a lehetséges következményeket és válaszlehetőségeket, és a NATO-nak „közös döntést kell hoznia"

„Nem reagáljuk túl az ügyet, de reagálunk, ha Oroszország továbbra is megsérti a szerződést" – mondta Jens Stoltenberg.

Az Egyesült Államok 2013 óta állítja, hogy Oroszország az SSC-8/Novator 9M729 manőverező robotrepülőgépek telepítésével megsérti az INF-szerződést, mert a fegyver hatótávolsága meghaladja az 500 kilométert. Moszkva ezt tagadja, és azzal vádolja Washingtont, hogy a Lengyelországba és Romániába, valamint a Távol-Keletre telepített ballisztikusrakéta-elhárító rendszerének kilövőállásai Tomahawk típusú manőverező repülőgépek indítására is alkalmasak, ami ellentétes a megállapodással.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter december 4-én bejelentette, 60 napos határidőt adnak Oroszországnak arra, hogy ismét megfeleljen a szerződés előírásainak. Ellenkező esetben Washington felmondja az 1987-es egyezményt. Moszkva közölte: továbbra is betartják a megállapodást, és nem hagyják válasz nélkül, ha az Egyesült Államok felmondja.

(MTI)

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Valandil
2019. január 04. 18:50
Ezek a marhák tényleg azt hiszik, hogy a) vívható korlátozott atomháború, b) megnyerhetik.
luga
2019. január 04. 18:28
Mocskos hazug gazember ez a Stoltenberg is. Lassan jobban utálom a nyugatiakat, mint a keletieket.
luzitanxaver
2019. január 04. 17:33
Ez már inkább tűnik a történelemkönyvek számára végzett információs hadviselésnek, mint bármi másnak. Tényleg el lett döntve helyettünk, hogy kell egy jó kis európai földön elvégzett háború? Oké, hogy annál nagyobb biznisz a világon nincs, de valamiért mégis jobb szeretném, ha az elefántok valami másik mezőn élnék a nemi életüket.
Google
2019. január 04. 17:09
Megtamadjak Oroszorszagot _ is_? Ennyire kellenek a szar haboruk?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!