A kérdés azok után merült fel, hogy a franciaországi zsidó szervezetek tanácsát (CRIF) és az ellenzéket megdöbbentette, hogy Emmanuel Macron államfő szerdán „legitimnek” nevezte a szombatra tervezett megemlékezést.
Az elnöki hivatal szerda este azt közölte, hogy a vezérkar és Párizs katonai kormányzója által minden évben megtartott megemlékezésen csak azokra az első világháborús marsallokra emlékeznek, akiket a párizsi Invalidusokban hantoltak el. Koszorút helyeznek el Foch és Lyautey marsallok sírjánál, majd a kormányzói kriptában Maunoury, Fayolle és Franchet d'Esperey marsallok emlékhelyénél lesz főhajtás.
A megemlékezés eredetileg az első világháborús győzelemhez hozzájárult „valamennyi katonai vezetőt, a tizedesekről a tábornokig” érintette volna. A francia vezérkar szerda délelőtt még azt közölte, hogy a katonai tiszteletadáson csak az Invalidusokban nyugvó öt marsall nevét említik meg, ami nem zárja ki, hogy megemlékezzenek Philippe Pétainről is. „Semmilyen megemlékezés nem lesz Pétainről szombaton. Soha nem is volt szó róla” – írta csütörtökön közleményében Benjamin Griveaux kormányszóvivő, lezárandó a francia médiában egy napja tartó polémiát.
„Természetesen szó sem lehet arról, hogy megemlékezzünk Pétain marsallról. Soha nem is volt szó róla” – hangsúlyozta csütörtökön Jean-Michel Blanquer oktatási miniszter a BFM hírtelevízióban. „De amikor az első világháborúról beszélünk, természetesen abban volt szerepe, és nem fogunk úgy tenni, mint a diktátorok, akik kisatíroznak embereket a fotókról, mintha azok soha nem is léteztek volna” – tette hozzá. Franck Riester kulturális miniszter szerint „értelmetlen vita” robbant ki, amellyel „a köztársasági elnököt ellenfelei megpróbálják lejáratni”.
Serge Klarsfeld, a legismertebb francia nácivadász, a franciaországi zsidó deportáltak leszármazottait képviselő egyesület elnöke is az államfő segítségére sietett azzal, hogy a France3 közszolgálati televízióban nyilatkozva úgy vélte: „nem szabad kitörölni valakit a történelemről, ha szerepet játszott benne”.