Forró nyár, hömpölygő tömeg, éjszakai bulik az egyik oldalon, növekvő ingatlanárak, állandó hangzavar és környezetszennyezés a másik oldalon. A Kossuth Rádió járta körbe a tömegturizmus előnyeit és hátrányait.
Az elmúlt években Európa legforgalmasabb turisztikai célpontjain egymás után léptek életbe korlátozások. Először a spanyolországi Baleár-szigeteken korlátozták drasztikusan a turisztikai célú lakáskiadást. Palmán, Mallorca fővárosában betiltották a turisztikai célú lakáskiadást a helyi lakosok panaszai miatt. Ezzel a döntéssel Palma lett az első spanyol város, ahol ilyen drasztikus módszerrel szabályozzák a turizmust.
Míg néhány évvel ezelőtt „csak” kilencmillió turista látogatott a spanyol szigetekre, addig ez a szám immáron meghaladja az évi tizennégymilliót. Mallorca és Ibiza például világhírű bulihelynek számít. Olyan sok német vendég érkezik, hogy az üdülőhelyen német rádióadó is működik. A hatalmas nyaralni és szórakozni vágyó tömeg azonban gondokat is okoz.
Tüntetés a tömegturizmus ellen
Palma szigetének lakói tüntetésen jelezték: nem tartják kívánatosnak, hogy az egymillió lakost számláló szigetre évente tizennégymillió kikapcsolódni vágyó turista érkezzen. Egy másik nyilatkozó arról beszélt, hogy szó sincs turizmusfóbiáról, viszont a hely népszerűsége miatt az ingatlanárak irreálisan magasak lettek. Szerinte egy átlag baleári polgár körülbelül ezer eurót keres, ebből pedig még lakbért is képtelenség fizetni. Az ott élő lakosoknak esélyük sincs lakásvásárlásra. Egy másik tüntető arról beszélt, hogy miközben a sziget politikusai azzal érvelnek, hogy a turizmus felpörgeti a gazdaságot, aközben a helyi lakosok ebből anyagilag semmit nem érzékelnek.
Megszólalt egy német férfi is, akinek az idei volt a negyvenedik mallorcai nyaralása. Azt nyilatkozta, hogy az évek során ő is megfigyelte a turizmus növekedését: „az az érzése az emernek, hogy a sziget tele van.”
A szigetek vezetése „ingatlanfronton” is szigorított. Barcelonához hasonlóan betiltották a rövid távra kiadott lakások reklámozását. Barcelonában többször voltak már demonstrációk a várost eluraló turistaáradattal szemben. A tüntetők azt skandálták: „részeg turisták – menjetek haza!” De akadt arra is példa, hogy a dühös helyi tüntetők turistabuszokat tartóztattak fel. A Barcelona nevezetességnek számító Szent Család-templomban (Sagrada Família) és más nevezetes helyeken is olyan ellenőrző rendszereket telepítettek, amelyek révén szabályozott, hogy a látogatók mikor és meddig tartózkodhatnak az épületekben.