Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
A fedélzeten tartózkodó migránsok megtámadták az őket kimentő olasz teherhajó legénységét és Olaszország felé térítették el a hajót.
Danilo Toninelli olasz infrastrukturális miniszter döntése nyomán a szicíliai Trapani kikötőjébe érkezik meg az a több mint hatvan afrikai migráns szerda délután, akiket Vos Thalassa olasz teherhajó mentett meg a Földközi-tengeren. Matteo Salvini belügyminiszter viszont azt akarja, hogy a migránsok bilincsben érjenek partot.
Az Öt Csillag Mozgalom (M5S) nevű kormánypárthoz tartozó Toninelli döntött arról, hogy az olasz parti őrségnek a migránsokat szállító hajója olasz kikötőben teheti partra a csoportot. Ez az első alkalom, hogy migránsokat szállító hajónak nem a belügyminiszter, hanem a kikötők felett rendelkező infrastrukturális tárca vezetője ad engedélyt a kikötésre.
Matteo Salvini belügyminiszter kijelentette, mielőtt a 67 migráns leszáll a parti őrség Diciotti nevű hajójáról, tudni akarja mindegyik pontos nevét és nemzetiségét. Hangsúlyozta, hogy a migránsoknak bilincsben kell partra szállniuk. „Ezek bűnözők, nem menekültek, erőszakkal eltérítettek egy hajót, ezért börtönbe kell kerülniük, utána pedig visszavisszük őket hazájukba” – jelentette ki az olasz belügyminiszter.
A többségében közép-afrikai férfiakból álló migránscsoportot a Vos Thalassa olasz felségjelzésű teherhajó vette fedélzetére líbiai vizeken még hétfő este. A bevándorlócsoportot később az olasz pénzügyőrség Dicotti nevű hajója vette át a fedélzetére, de az olasz belügyminiszter bejelentette, hogy a migránsok így sem érhetnek partra Olaszországban. Olasz hatósági információk szerint az áthelyezésre azért került sor, mivel az afrikai migránsok megtámadták a Vos Thalassa olasz legénységét, attól tartva, hogy visszaviszik őket Líbiába.
Matteo Salvini szerdán a belügyminisztériumban a haditengerészet, a parti őrség és más hatóságok képviselőivel egyeztetett a földközi-tengeri mentés szabályairól. A belügyminiszternek az az álláspontja, hogy a Líbiához tartozó, úgynevezett Sar-zónában, vagyis a keresési és segítségnyújtási tengeri övezetben kizárólag a líbiai parti őrség hajóinak kell mentést végeznie, még akkor is, ha esetleg egy olasz felségjelzésű hajó közelebb van a segítséget kérő vízi járműhöz.
Salvini úgy nyilatkozott, hogy az EU belügyminisztereinek Innsbruckban esedékes csütörtöki találkozóján hangsúlyozni fogja, hogy Olaszországból távozzanak, ne érkezzenek migránsok. A migráció féken tartásával csökken a tengeri átkelés miatti halottak száma is – mondta a belügyminiszter.
(MTI)