Oroszország nélkül nincs kínai Selyemút, ami jelentős kitettség az ellenkező irányban
Sokan és sokat beszélnek Oroszország kitettségéről Kínával szemben.
Kína volt a hatodik állam, aki a 2015 nyarán született atomalkut megkötötte Iránnal.
Kína arra szólított fel szerdán, hogy tartsák fenn az Irán atomprogramjáról kötött nemzetközi megállapodást.
Az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynöksége (NAÜ) immár tíz alkalommal igazolta, hogy Irán tartja magát a nemzetközi megállapodáshoz, mindemellett pedig szigorú intézkedések biztosítják, hogy betartja az abban foglaltakat - mutatott rá Hua Csun-jing, a kínai külügyminisztérium szóvivője Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Irán atomfegyverkezését illető vádjaira reagálva. A szóvivő hangsúlyozta, valamennyi érintett félnek a hosszú távú érdekeket kell szem előtt tartania, és ragaszkodnia kell a megállapodás fenntartásához.
Benjámin Netanjahu hétfő este az izraeli hírszerzés által megszerzett bizonyítékokra hivatkozva azt állította, hogy Irán nukleáris fegyver kifejlesztésén dolgozott.
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter ezt követően bejelentette, hogy tárgyalni fognak az izraeli bizonyítékokról az illetékes államokkal.
Az Egyesült Államok, Oroszország, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország mellett Kína volt a hatodik állam, aki a 2015 nyarán született atomalkut megkötötte Iránnal. Az egyezség értelmében Irán korlátozza nukleáris tevékenységét, cserébe pedig a Nyugat a szankciók nagy részét feloldotta.
(MTI)