Május 4-én lesz kilencvenéves Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnök, aki évtizedekig a Közel-Kelet egyik legbefolyásosabb vezetője volt, de pályafutását bukott politikusként, a börtöntől fenyegetve fejezte be.
Mohammad Hoszni Mubarak a Nílus-delta vidékén, kispolgári családban született. A katonai akadémián hadtudományokat hallgatott, majd a légierő akadémiáján pilótaképesítést szerzett. Gyorsan emelkedett a ranglétrán, 1964-ben a Szovjetunióba delegált egyiptomi katonai delegáció vezetőjévé nevezték ki, 1972-re eljutott a légierő főparancsnoki tisztségéig, majd 1975 áprilisában Anvar Szadat államfő alelnöke lett. Az Izraellel különbékét kötő Szadatot 1981. október 6-án díszszemle közben iszlamista tisztek gyilkolták meg. A Szadat mellett álló, de a merényletet túlélő Mubarak még aznap átvette a hatalmat, egy héttel később népszavazáson elnökké nyilvánították.
Akkor senki sem gondolta a nem túl karizmatikus katonáról, hogy harminc éven át fogja irányítani a Közel-Kelet egyik legbefolyásosabb arab államát. Pragmatikus politikájával sikerült megőriznie hatalma és Egyiptom stabilitását, módszerei ugyanakkor befagyasztották a rendszert. Mubarak - jóllehet erre külföldi szövetségesei, főként az Egyesült Államok is próbálták rávenni -, a belpolitikai nyitásra nem volt hajlandó, mert félt a destabilizálódástól. A Szadat meggyilkolása után életbe léptetett rendkívüli állapotot soha nem oldották fel, ami számos antidemokratikus lépést tett törvényessé. Mubarakot, aki 1982 és 2011 februárja között az állampártnak számító Nemzeti Demokrata Párt (NDP) elnöki tisztét is betöltötte, négyszer választották újra, és legalább hat merényletkísérletet túlélt.
Kisebb változásokra azért hajlandó volt: 2005-ben az elnökválasztáson több jelölt is indulhatott, de természetesen a végeredményt borítékolni lehetett. Elnöksége utolsó éveiben támogatta Ahmed Nazif kormányfő gazdasági reformjait, ami a távközlésben, az építőiparban látványos fellendüléshez, a hazai cégek megerősödéséhez vezetett, s jelentősen nőtt a turizmus is, de az ország lakosságának nagy része ezután is mélyszegénységben élt.