Korlátozni kezdik a menekültek támogatását Németországban
Háborog a német társadalom a kiadások láttán.
Az Államtanács is jóváhagyta a döntést, amellyel visszautasították a kézfogást vallási okokból visszautasító muszlim nő állampolgársági kérelmét.
Mégis megtagadták az állampolgárságot attól az algériai asszonytól, aki a francia állampolgársági papírjainak átvételekor vallási okokból nem volt hajlandó kezet fogni a hivatalnokokkal – írja az Index.
A hivatal azzal indokolta az állampolgárság megtagadását, hogy az asszony képtelen az asszimilációra.
A sajtó beszámolói szerint az asszony jelezte, hogy a dokumentumok átvételekor „vallási okok miatt” nem hajlandó kezet fogni a ceremóniát vezető férfi hivatalnokkal, a prefektúra titkárával, illetve az ott megjelent megyei képviselővel, aki szintén férfi volt. Az iszlám tanítása szerint ugyanis a férfi és a nő közötti testi kontaktus tiltott, ha nem rokonokról van szó.
Erre a titkár ott helyben megtagadta az állampolgárság megadását.
Az eset 2016. június 24-én a dél-franciaországi Grenoble-ban történt, ám azóta szélesebb társadalmi vitát is kiváltva felsőbb szinteket is megjárt. 2017-ben Bernard Cazeneuve akkori miniszterelnök erősítette meg a prefektúra döntését: visszautasította az asszony állampolgársági kérelmét.
A történetnek az kölcsönöz aktualitást, hogy most az Államtanács is állást foglalt a kérdésben: megtagadható az állampolgárság a megtagadott kézfogás miatt, vagyis a honosításnak mindenképp feltétele az asszimiláció. És ha egy bevándorló ezt nem tartja be, és visszautasítja a francia mindennapi élet legalapvetőbb szabályait, megtagadható tőle az állampolgárság akkor is, ha minden egyéb jogi feltételnek megfelel.
Franciaországban – a legutóbbi adatok szerint – 2016-ban 120 ezren kaptak állampolgárságot, 21 ezren házasság útján szerezték azt meg.