Döbbenetes videón, ahogy megindul az észak-koreai katonák első offenzívája
Oroszország megkezdte az Észak-Koreából átvezényelt katonák bevetését az ukrán erők elleni támadásokban.
Az orosz külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Oroszország tudja, mennyit érnek a brit állítások.
„Ha partnereink a jelenlegi helyzet beszüntetését ahhoz kötik, hogy Oroszország az összes halálos bűnt magára veszi és azt mondja: mindenben és mindenhol én voltam a hibás, bocsássatok meg nekünk, bűnösöknek, ha továbbra is tartja megát ez a számítás, az azt jelenti, hogy végképp kipusztultak ott az Oroszország-szakértők” – mondta az orosz média szerint Lavrov, aki a FÁK-országok külügyminiszterek tanácskozásán tartózkodik a fehérorosz fővárosban.
A The Times című brit napilapnak a brit hírszerzésre hivatkozó értesülésére reagálva, miszerint Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynököt és lányát megmérgező anyagot egy, a Szaratov megyei Sihani városban található katonai vegyi üzemben állították elő, Lavrov azt hangoztatta, hogy London „lázasan” igyekszik új indokokat találni „abszolút védhetetlen álláspontjának” alátámasztására.
Úgy vélekedett, hogy London álláspontja mindaddig „védhetetlen” marad, amíg „Nagy-Britannia nem egyezik bele abba, hogy őszintén, becsületesen, a vegyifegyver-tilalmi egyezmény előírásai szerint konzultáljon, vizsgálódjon és a lapjait mind kiterítse az asztalra, ne pedig a zsebében tartsa, mint a Litvinyenko-, Perepelickij- és Berezovszkij-ügy esetében”.
Alekszandr Livinyenko egykori FSZB-tiszt, Alekszandr Perepelickij üzletember és Borisz Berezovszkij oligarcha, volt orosz kormányzati tisztségviselő Nagy-Britanniában halt meg, nem természetes halállal. Moszkva mindhárom esetben tagadja, hogy köze lett volna halálukhoz és Londont tartja felelősnek. Lavrov hangsúlyozta, hogy Oroszország a három említett személy esetéből is tudja, „mennyit érnek” a brit állítások. „Nem fogunk megbízni bennünk, szeretnénk ellenőrizni (állításaikat), de nem engedik” – mondta.
Mihail Babics, az orosz elnök Volga-menti körzeti megbízottja, az orosz vegyi leszerelési bizottság volt elnöke, szintén a The Times állítására reagálva az Interfax hírügynökségnek kijelentette, hogy a Szaratov megyei Sihaniban, a Szerves Kémiai és Technológiai Tudományos Állami Kutatóintézetben (GNIIOHT) sosem tároltak vegyi fegyvereket, így „novicsok” gázt sem. Szavai szerint Szaratov megyében máshol volt vegyifegyver-raktár.
Korábban Leonyid Rink és Vlagyimir Ugljov vegyész is azt állította a sajtóban, hogy az új generációs „novicsok” hatóanyagot a szovjet időkben Sihaniban állították elő. A The Sun című brit bulvárlap egyébként csütörtökön, ugyancsak brit titkosszolgálati forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a Szkripalék ellen bevetett mérget a Moszkva melletti Jaszenovóban állították elő. Szergej Szkripal Nagy-Britanniában élő volt orosz-brit kettős ügynököt és lányát, a hozzá Oroszországból vendégségbe érkezett Julija Szkripalt március 4-én súlyos mérgezéses tünetekkel vitték az angliai Salisbury városának kórházába. Szkripal az orosz katonai hírszerzés ezredeseként a brit külső hírszerzés (MI6) ügynöke volt, ami miatt hazájában börtönbüntetésre ítélték, de ügynökcsere keretében elengedték. London a merénylettel Oroszországot gyanúsította meg, amit Moszkva visszautasított.
Az ügy miatt 28 ország utasított ki orosz diplomatákat, amire Moszkva azonos módon válaszolt.
(MTI)