Egy nap alatt 30 ezer „Trump-menekült” jelentkezett be az egyeurós házakra egy olasz faluban
Úgy tűnik, az amerikai liberálisok a poklok poklát kénytelenek elszenvedni, így inkább Európába menekülnének Trump elől.
Tárgyalásba kezdett az olaszországi választáson győztes Öt Csillag Mozgalom és az eddig kormányzó Demokrata Párt a kormányalakításról.
Ha az Öt Csillag Mozgalom (M5S) lezárja a Ligával való párbeszédet, a Demokrata Párt lehetségesnek tartja az M5S-szel közös kormánymunkát – jelentette ki a balközép Demokrata Párt (PD) ügyvivője kedden, az olasz kormányalakításról szóló tárgyalási folyamatban.
Maurizio Martina azután nyilatkozott, hogy találkozott Roberto Ficóval, a képviselőház elnökével, az M5S politikusával. Roberto Ficót az államfő hétfőn bízta meg, hogy mérje fel az M5S és a PD közti kormányalakítás lehetőségét. Matteo Salvini, a Liga vezetője úgy reagált, hogy ha az M5S a PD-vel alakít kormányt, a jobbközép „bevonul” Rómába. Ezzel az egykori olasz fasiszta párt 1922-es római megmozdulására utalt, amellyel Benito Mussolini hatalomra jutott. Salvini a közösségi oldalán azt írta, a PD visszatérésével ismét nem az olasz választók, hanem Brüsszel akarata szerint alakul kormány Rómában, és visszatér az illegális bevándorlás Olaszországba.
A PD ügyvezetője, aki Matteo Renzi főtitkár választások utáni lemondása óta vezeti a pártot, kijelentette: ha az M5S végleg lezárja a kormányalakítási egyeztetést a Ligával, akkor ez új helyzetet teremt. A PD kész együttműködni, a párt vezetősége elmélyíti a közös munka lehetőségeit – mondta Maurizio Martina, megjegyezve, hogy ez a PD és az M5S programpontjainak egyeztetését jelenti. Hangsúlyozta, hogy a külpolitikában például a PD több Európát akar, egy új európai korszak megteremtését Franciaországgal és Németországgal, az M5S követte szuverenista és nacionalista politika helyett.
A Demokrata Párt a március 4-i parlamenti választások után elutasította a koalíciót, és bejelentette, hogy ellenzékbe vonul. Az M5S-szel közös kormány lehetősége most megosztja a pártot: a PD egy része szerint ez váratlan segítséget nyújthat a választásokon a jobboldali pártszövetség és az M5S mögött harmadikként szereplő PD-nek. A felmérések szerint a két párt választói sem ellenzik a közös kormányt, hiszen a PD csalódott szavazóinak nagy része az M5S-re voksolt március elején.
A párt más része viszont úgy látja, a populista M5S-szel közös kormány végső csapás lenne a PD számára, amely ezzel a szétesést kockáztatja. A PD Matteo Renzi vezette szárnya határozottan ellenzi az M5S felé nyitást, miután az M5S az utóbbi öt évben szüntelenül támadta a PD-kormányt.
A választásokon több mint 32 százalékkal teljesített M5S és a valamivel 18 százalék feletti PD, valamint a kormánykoalícióhoz csatlakozni kész balközép Szabadok és Egyenlők (LeU) a 630 fős képviselőházban 347, a 315 fős szenátusban 145 mandátumot tudhatna magáénak.
Elemzők szerint nem kizárt, hogy az M5S a PD felé nyitással igyekszik nyomást gyakorolni a Ligára, hogy Matteo Salvini a jobboldali pártszövetség többi tagjával, főleg Silvio Berlusconival szakítva minél gyorsabban az M5S-szel alkosson kormányt.
(MTI)