Dráma: csecsenekre lőttek a Putyin oldalán harcoló észak-koreai katonák, többen meghaltak
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz–észak-koreai kombinált egységek egy nap alatt mintegy 200 katonát veszítettek.
Nem voltak kíváncsiak Zeid Raad al-Husszeinre az ENSZ BT egyes tagjai.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) hétfői ülésén nem engedték szóhoz jutni az ENSZ emberi jogi főbiztosát, aki a szíriai helyzetről fejtette volna ki a véleményét. A helyi idő szerint hétfőn délután kezdődött és éjszakába nyúlt ülés előtt, a BT tagjainak a világszervezet Emberi Jogi Főbiztosságának vezetője, Zeid Raad al-Husszein elemezte volna a szíriai helyzetet, ám Oroszország, Kína és más BT-tagok tiltakoztak ellene, arra hivatkozva, hogy a Biztonsági Tanács feladata a nemzetközi béke és biztonság biztosítása, nem pedig az emberi jogok megvitatása.
Oroszország eljárásjogi szavazást kért arról, hogy a főbiztos egyáltalán megtartsa-e a beszédét, de az igenlő döntéshez hiányzott a kilenc szükséges voks, így a főbiztos felszólalását törölték. Ezt követően néhány ország ENSZ-képviselője rögtönzött sajtóértekezleten bírálta, hogy al-Husszein nem juthatott szóhoz. Francois Delattre, Franciaország ENSZ-nagykövete Oroszországot okolta és bejelentette, hogy a beszédet a főbiztos később, a BT-ülés informális részének keretében elmondja. Oroszország ENSZ-missziójának helyettes vezetője, Gennagyij Kuzmin a sajtótájékoztatón azzal érvelt, hogy az emberi jogok ügyének semmi köze a Biztonsági Tanács feladataihoz, amire Svédország ENSZ-nagykövete, Olof Skoog leszögezte: „az emberi jogok és a béke és biztonság ügyei szorosan kapcsolódnak egymáshoz”. Jonathan Allen, az Egyesült Királyság ENSZ-nagykövetének helyettese azt hangsúlyozta, hogy „elképesztő emberi jogi visszaéléseket” követnek el Szíriában, és „Oroszország nem akar tudni az igazságról”.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának hétfői ülésén egyébként Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete éles támadást intézett a BT ellen. Úgy fogalmazott: a BT-nek nem szabad kudarcot vallania a szíriai tűzszünet betartatásában. Nyolcperces beszéde végén a diplomata leszögezte: ha az ENSZ semmit nem lép annak érdekében, hogy Oroszország és Szíria betartsa a BT határozatait, akkor az Egyesült Államok fog lépni.
(MTI)